Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Pożegnanie dwóch wystaw w Muzeum Narodowym

Pożegnanie dwóch wystaw w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie

W nadchodzącym tygodniu pożegnamy się z interesującymi wystawami, a pani Bożena Kostuch na spotkaniu w Kinie Kijów.Centrum opowie o małopolskich mozaikach i dekoracjach architektonicznych. Trwa także zmiana ekspozycji na wystawie Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne.

10 stycznia 2016 roku będzie ostatnia szansa na obejrzenie najciekawszych dzieł współczesnej grafiki i starodruków o tematyce podróżniczej. Obie wystawy w ostatnim dniu ich trwania można zwiedzać bezpłatnie.

Ekspozycja Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella w Gmachu Głównym MNK prezentuje 92 prace autorstwa 35 ważnych i uznanych artystów drugiej połowy XX wieku wywodzących się z Europy i USA. Fascynacja grafiką pojawiała się na różnych etapach aktywności artystycznej poszczególnych twórców, kojarzonych przede wszystkim z takimi dyscyplinami, jak malarstwo, rzeźba czy performance.

Na wystawę Pątnik, podróżnik, turysta – poznawanie świata w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego składa się około 60 starodruków z okresu od XV do XIX wieku. Wszystkie poświęcone są tematyce podróżniczej, z którą zapoznajemy się poprzez literaturę pamiętnikarską, historiograficzną i geograficzną. Starym, pięknie ilustrowanym woluminom towarzyszy 19 zabytkowych map i atlasów.

14 stycznia o godz. 12.30 zapraszamy do Kina Kijów.Centrum na spotkanie z panią kustosz Bożeną Kostuch, autorką książki pt. Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku. Znawczyni ceramiki opisała w niej i usystematyzowała kilkaset kompozycji, jakie można oglądać w 32 miejscowościach Małopolski, w tym w Krakowie, Tarnowie, Krynicy, Starym i Nowym Sączu oraz Zakopanem. Poświęciła temu zadaniu kilka lat pracy, której efektem jest wydany właśnie album. Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe – jedną z piękniejszych opisanych przez p. Bożenę Kostuch dekoracji architektonicznych jest słynna mozaika Krystyny Zgud-Strachockiej z holu Kina Kijów.

Na koniec chcielibyśmy przeprosić naszych widzów za utrudnienia w zwiedzaniu wystawy Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne. W związku ze zmianą ekspozycji wystawa jest nieczynna do 18 stycznia. Za to od 19 stycznia będzie ją można oglądać w nowej odsłonie, z poszerzoną częścią dotyczącą sztuki japońskiej, której niestrudzonym popularyzatorem był Feliks Jasieński.

„Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku”

Wydarzenia edukacyjne

9 stycznia

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella

Gmach Główny, sala wystaw zmiennych, I piętro, al. 3 Maja 1, godz. 13.00

prowadzenie: p. kurator Marta Anna Raczek-Karcz, wstęp z biletem na wystawę

***

Błoto z pięty Achillesa

cykl: Latający dywan. Opowieści przedmiotów (zajęcia dla rodziców z dziećmi 4-7 lat)

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, godz. 12.00

prowadzenie: p. Tadeusz Dylawerski – TEATR FIGUR, wstęp: 8 zł

konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

10 stycznia

Między modą a władzą (oprowadzanie tematyczne po wystawie Modna i już! Moda PRL)

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Anna Warzecha, wstęp z biletem na wystawę

12 stycznia

Cesarz, którego nie było: medale i monety Napoleona II

cykl: Numizmatyka, czyli co?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Agnieszka Fulińska, wstęp wolny

***

Archeolog i sarmaci

cykl: Rozmowy o archeologii

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul Kanonicza 17, godz. 10.15

prowadzenie: p. Edyta Bochnak, wstęp: 1 zł

13 stycznia

De Stijl

cykl: Wieloznaczna nowoczesność. Sztuka XX wieku. Część II

Gmach Główny, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Dominik Kuryłek, wstęp wolny

14 stycznia

Spotkanie z p. Bożeną Kostuch, autorką książki pt. Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz  mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku

Kino Kijów.Centrum, al. Zygmunta Krasińskiego 34, godz. 12.30

wstęp wolny

***

Zabytki sztuki sakralnej na starych fotografiach

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. Agnieszka Zagrajek, wstęp wolny

******

Szanowni Państwo,

Chciałbym powitać wszystkich bardzo serdecznie. Zaczynamy nowy, 2016 rok – zatem życzę Wszystkim pomyślności, radości, zdrowia i spełniania marzeń. Życzę aby nasze, czyli również Państwa Muzeum miało wspaniałe wystawy, wspaniałe publikacje i wydarzenia.

Chciałbym sprostać Państwa oczekiwaniom i zapewnić, że zrobię wszystko, aby nasze Muzeum było jeszcze bardziej atrakcyjne, otwarte, przyjazne i takie do którego chcieliby Państwo wracać.

Andrzej Betlej, dyrektor

Dr hab. Andrzej Betlej jest historykiem sztuki, w latach 2012-2015 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest specjalistą w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa artystycznego, zwłaszcza na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Jest autorem i redaktorem ponad stu opracowań monograficznych dotyczących tego tematu oraz historii mecenatu kulturalnego i kolekcjonerstwa w nowożytnej Rzeczypospolitej, jak również autorem wielu publikacji poświęconych sztuce nowożytnej i polskiemu dziedzictwu kulturowemu.

Dyrektor Betlej przygotował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych na Ukrainę oraz kilkanaście konferencji naukowych. Od 2012 jest przewodniczącym Stałej Konferencji Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce. Otrzymał nagrody im. Szczęsnego Dettloffa oraz prof. Jerzego Łozińskiego przyznane przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest członkiem Rady Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, redaktorem naczelnym pisma „Modus. Prace z Historii Sztuki”, członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz ekspertem Narodowego Centrum Nauki.

1 stycznia 2016 roku dr hab. Andrzej Betlej rozpoczął pracę w Muzeum Narodowym w Krakowie na stanowisku dyrektora. Zastąpił Zofię Gołubiew, która pełniła tę funkcję przez ostatnie 15 lat.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.