Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Otwock Wielki: „Pałacowe intrygi” — premiera

„Pałacowe intrygi” — premiera

Muzeum Narodowe w Warszawie

22 sierpnia 2020 roku zapraszamy na premierową i jedyną prezentację plenerowego przedstawienia Pałacowe intrygi, przygotowanego specjalnie dla Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie (ul. Zamkowa 49). W widowisku z gatunku „płaszcza i szpady” przeplatają się wątki miłości, zdrady i wielkiej polityki, oparte na historycznych wydarzeniach, które rozegrały się w otwockiej rezydencji na początku XVIII wieku.

W owym czasie piękna Marianna Denhoffowa, córka podkomorzego wielkiego koronnego Kazimierza Ludwika Bielińskiego i Ludwiki Marii z Morsztynów, właścicieli otwockich dóbr, wzbudziła gorące uczucia króla Augusta II Mocnego i w efekcie została jego oficjalną metresą. Spektakl opowiada o dramatycznych i komicznych zarazem początkach tego romansu, w których istotną rolę odegrali Aniela Wiladowska, przyjaciółka Marianny, Francuz Scypion de Saint-Alban oraz Saksończyk Matthias von Rippe. Inscenizacja nawiązuje formą do barokowych przedstawień, w których równie ważne jak tekst i gra aktorska były taniec, muzyka i światło. Efektowne tło akcji stanowi stylowa fasada pałacu, który jest jedną z najlepiej zachowanych magnackich rezydencji na Mazowszu. Dodatkową atrakcją będzie muzyka z epoki, wykonywana na żywo przez zespół kameralny Kama Grott Ensemble pod kierownictwem oboistki Kamy Grott-Tomaszek, związany z Fundacją Promocji Kultury „OtwArte” z Otwocka. Autorem sztuki jest dziennikarz i pisarz Andrzej Klim, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie.

Przedstawienie odbędzie się 22 sierpnia o godz. 19.00. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych spektakl zostanie przeniesiony na 23 sierpnia, na godz. 19.00. Spektakl trwa około 90 minut. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona ze względu na obostrzenia epidemiczne).

Obsada:

August II Mocny – Jerzy Angiełow

Kazimierz Ludwik Bieliński – Krzysztof Nowik

Ludwika Maria z Morsztynów Bielińska – Ewa Kabsa

Marianna z Bielińskich Denhoffowa – Magdalena Herman-Urbańska

Aniela Wiladowska – Bożena Furczyk

Scypion de Saint-Alban – Maciej Marek Łysakowski

Matthias von Rippe – Damian Kamiński

Autor sztuki: Andrzej Klim – dziennikarz, pisarz, historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, PAP, „Claudii”, „Press”, „Newsweeka”, „Wprost”, „My Company Polska”. Wydawca portalu TVN24bis.pl oraz redaktor naczelny portali poświęconych designowi. Współautor przewodników po kościołach Torunia. Konsultant ds. historii General de Producciones y Diseno S.A. (GPD), projektu konkursowego koncepcji Muzeum Historii Polski w Warszawie. Autor książek: Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60. (2013), Polska–Niemcy 1:0, czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek (2015), Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL (2016), Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL (2016), współautor (wraz z Cezarym Łazarewiczem) antologii reportaży Morze i ziemia (2019). Autor scenariusza filmu dokumentalnego poświęconego prof. Wandzie Telakowskiej oraz sztuki teatralnej pt. Herbata u Paderewskich. Wizyta w Riond-Bosson.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.