Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: PRL w ilustracji książkowej

PRL w ilustracji książkowej

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na trzeci wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pani dr Anita Wincencjusz-Patyna

PRL w ilustracji książkowej

21 stycznia 2014 r., godz. 18.00

CRZ Krzywy Komin (ul. Stanisława Dubois 33-35a, aula – III piętro)

Prezentacja przede wszystkim przypomni polską ilustrację książkową powstającą w latach PRL pod kątem charakterystycznych dla tego okresu pejzażów, motywów, bohaterów, pewnej próby zapisu otaczającej rzeczywistości. Autorka przyjrzy się także echom świata znanego z drugiej połowy poprzedniego stulecia we współczesnej polskiej ilustracji.

Anita Wincencjusz-Patyna – adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i kultury, historii malarstwa, teorii sztuki. W Instytucie Historii Sztuki UWr prowadzi przedmiot Polska sztuka użytkowa XX i XXI wieku. Zainteresowania badawcze skupiają się na historii grafiki książkowej, zwłaszcza na polskiej ilustracji XX i XXI wieku, teorii ilustracji, a także na sztuce użytkowej XX wieku. Śledzi zjawiska w sztuce najnowszej zachodzące w Polsce i na świecie.

Najważniejsze publikacje to Stacja Ilustracja: Polska ilustracja książkowa 1950-1980. Artystyczne kreacje i realizacje (Wrocław 2008), będąca obronioną w 2007 roku dysertacją doktorską, oraz Michał Jędrzejewski (Wrocław 2011). Ma na koncie serię artykułów poświęconych europejskiej ilustracji książkowej w czasopiśmie „Quart”; publikuje w „Formacie” i „Dyskursie”. Stypendystka Trinity Room Hub w Trinity College, Dublin (2011).

Zima i wiosna z kulturą PRL — plan spotkań

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.