Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i jego współpracowników

Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i jego współpracowników

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Informujemy, że gościem spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi, które odbędzie się 11 czerwca 2013 r., będzie pan dr Tomasz Domański, pracownik kieleckiej delegatury Oddziału IPN w Krakowie. Przedstawi wykład pt.

Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i jego współpracowników.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w Domie – Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ŁDK, sala 221) przy ul. Romualda Traugutta 18.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

***

Dr Tomasz Domański jest współautorem opracowania wydanego przez IPN i Jedność pt. Wokół procesu biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Wspomnienia nazaretanki s. Izabelli Machowskiej (Kielce 2013).

Kościół katolicki w Polsce w okresie stalinowskim doznał wielu krzywd i represji ze strony totalitarnego państwa. Szczególnie bolesna okazała się sprawa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, która pociągnęła za sobą liczne aresztowania i procesy świeckich i duchownych, a w tym gronie nazaretanki s. Izabelli Machowskiej. Spisane niedługo po tym jej Wspomnienia z lat łask i cierpień są wstrząsającym dokumentem czasów stalinowskich. W osobie s. Izabelli, jak w soczewce, zogniskowały się tragiczne, a jednocześnie charakterystyczne dla tej epoki koleje losu wielu Polaków – aresztowanie, uwięzienie na Mokotowie, brutalne śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, sfingowany proces, wyrok i więzienie, szykany ze strony funkcjonariuszy bezpieki, kolejne batalie o możliwość wyjścia na wolność i wreszcie, na fali popaździernikowej odwilży, umorzenie postępowania sądowego z braku dowodów winy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.