Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Szczecin: Projekt SOMA

Projekt SOMA

Ambasada Królestwa Norwegii

13 października 2012 r., godz. 19:00, odbędzie się uroczyste otwarcie projektu SOMA autorstwa norweskiej artystki Laili Evensen i Polaka, Bartosza Nowaka.

Galeria „Odra Zoo”, ul. Koński Kierat 16, Szczecin: wystawa będzie dostępna od 14 do 26 października (godz. 09:30-22:00).

Projekt artystyczny SOMA oparty jest na idei kolaboracji. Artyści zaproszeni do współpracy będą eksplorować tematy związane z wolnością, ciałem, współistnieniem, kulturą. Głównym celem będzie tropienie kulturowych wdruków, również w ich nierozerwalnych konstelacjach i poznawanie mechanizmów społecznego funkcjonowania.

SOMA to termin zaproponowany przez Richarda Shustermana opisujący ciało, którego umysł jest integralną częścią — w odróżnieniu od dychotomii terminów 'body' i 'mind' albo mającego negatywne nacechowanie 'flash'. Z tej perspektywy nierozerwalność ciała i umysłu sprawia, że wszelkie doświadczenie, włącznie z wszelką filozoficzną interpretacją świata odbywa się 'poprzez' ciało. A zatem rozwijanie świadomości ciała staje się punktem wyjścia, elementem koniecznym do wszelkiego krytycznego namysłu.

W jakim stopniu jesteśmy więźniami kultury poczynając od codziennych czynności poprzez wszelkie przejawy życia publicznego aż po sztukę, filozofię, naukę? Przez całe nasze życie jesteśmy dostosowywani do panujących reguł. Nasz umysł i ciało jest poddawane ciągłej tresurze. Treserami są rodzina, nauczyciele, znajomi, przełożeni, podwładni, państwo, media… aż w końcu my sami. Od urodzenia nasze zachowania są normalizowane, nawet tzw. różnorodność, fantazja muszą się odbywać przy poszanowaniu pewnych reguł, kto ich nie przestrzega zostaje wykluczony. Rozwój systemów komunikacji, rosnący przepływ informacji paradoksalnie coraz bardziej zawężają wachlarz dopuszczalnych zachowań — mechanizmy rynkowe są tylko wymówką dla procesu, który może mieć swoje źródła w porządkującej naturze człowieka. Czy realizacja osobistej wolności wewnątrz systemu jest możliwa? Czy można jednocześnie uczestniczyć w życiu społecznym i rozwijać pojęcie osobistej wolności?

Laila Evensen pracuje jako artystka od ponad dziesięciu lat. Skończyła Uniwersytet Sztuk Pięknych w Lincolnshire i Humberside w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. Pokazywała swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach i brała udział w wielu międzynarodowych programach. Należy również do wielu grup jak Red Gallery i 54°N (Wielka Brytania), Safe as Milk (Norwegia) i Salon Bruit (Niemcy).

Jest organizatorką i kuratorką wystaw, festiwali, pokazów wideo, prezentacji sztuki dźwiękowej oraz performance.

Laila Evensen obecnie żyje i pracuje zarówno w Berlinie, jak i Haugesund.

W swojej twórczości często zajmuje się problemami ciała i ruchu — za pomocą plastikowych figurek buduje układy zainspirowane zachowaniem grup ludzi np. w obiektach związanych z transportem masowym. Analizuje również taniec pod kątem ekspresji i pragmatyki ruchów i wolności.

Od Redakcji: Fragment zaznaczony kursywą to cytat z prezentacji na stronie Ambasady Królestwa Norwegii. Poprawiliśmy oczywiste literówki, pozostawiamy natomiast ten niepodrabialny przez Prawicę styl, po którym od razu można rozpoznać aktywistów skrajnej lewicy. Będziemy wdzięczni, jeżeli nasi Czytelnicy ze Szczecina, których ciekawość zaprowadzi na tę wystawę, zaspokoją także naszą ciekawość i napiszą dla Portalu Legitymistycznego recenzję projektu. Czy trafnie odczytaliśmy ten „szyfr”?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.