Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu, przemiany

Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu, przemiany

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na sesję naukową

Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu, przemiany

27–28 października 2011 r.

Sesji towarzyszy wystawa archiwalnych pocztówek, zdjęć i planów związanych z Przedmieściem Świdnickim.

Zapraszamy: Stary Ratusz, Rynek-Ratusz, wstęp wolny.

Przedmieście Świdnickie to jedna z najpopularniejszych części Wrocławia. Dawniej zwana Wygonem Świdnickim, swoją nazwę wzięła od Bramy Świdnickiej, która niegdyś prowadziła do miasta od strony południa. Obecnie granice Przedmieścia Świdnickiego wyznaczają ulice Dworcowa i Stawowa od strony zachodniej oraz linia Kolei Świdnicko-Świebodzkiej i Plac Orląt Lwowskich od strony wschodniej. Przed II wojną światową usytuowane na Przedmieściu osiedla należały do stref luksusowych. Bliskość centrum, sąsiedztwo magnackich rezydencji i reprezentacyjnej arterii (obecnie ulica Powstańców Śląskich) sprawiały, że Przedmieście Świdnickie zasiedlali zamożni mieszkańcy Wrocławia. Dotkliwie zniszczone podczas walk o Wrocław w 1945 roku w dużym stopniu zmieniło swoje oblicze. Dlatego autorzy prezentowanych na sesji referatów skupili się głównie wokół nie omawianych wcześniej zagadnień związanych z nieistniejącymi już budynkami czy zespołami urbanistycznymi. Ich uzupełnieniem będą referaty mające na celu ukazanie atmosfery dawnego Przedmieścia Świdnickiego z jego restauracjami, hotelami oraz ludźmi, którzy niegdyś posiadali na jego terenie swoje mieszkania bądź firmy.

Przedmieście Świdnickie — program

Przedmieście Świdnickie

Przedmieście Świdnickie

Przedmieście Świdnickie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.