Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu, przemiany

Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu, przemiany

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na sesję naukową

Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu, przemiany

27-28 października 2011 r.

Sesji towarzyszy wystawa archiwalnych pocztówek, zdjęć i planów związanych z Przedmieściem Świdnickim.

Zapraszamy: Stary Ratusz, Rynek 1, wstęp wolny.

Przedmieście Świdnickie to jedna z najpopularniejszych części Wrocławia. Dawniej zwana Wygonem Świdnickim, swoją nazwę wzięła od Bramy Świdnickiej, która niegdyś prowadziła do miasta od strony południa. Obecnie granice Przedmieścia Świdnickiego wyznaczają ulice Dworcowa i Stawowa od strony zachodniej oraz linia Kolei Świdnicko-Świebodzkiej i Plac Orląt Lwowskich od strony wschodniej. Przed II wojną światową usytuowane na Przedmieściu osiedla należały do stref luksusowych. Bliskość centrum, sąsiedztwo magnackich rezydencji i reprezentacyjnej arterii (obecnie ulica Powstańców Śląskich) sprawiały, że Przedmieście Świdnickie zasiedlali zamożni mieszkańcy Wrocławia. Dotkliwie zniszczone podczas walk o Wrocław w 1945 roku w dużym stopniu zmieniło swoje oblicze. Dlatego autorzy prezentowanych na sesji referatów skupili się głównie wokół nie omawianych wcześniej zagadnień związanych z nieistniejącymi już budynkami czy zespołami urbanistycznymi. Ich uzupełnieniem będą referaty mające na celu ukazanie atmosfery dawnego Przedmieścia Świdnickiego z jego restauracjami, hotelami oraz ludźmi, którzy niegdyś posiadali na jego terenie swoje mieszkania bądź firmy.

Przedmieście Świdnickie — program

Przedmieście Świdnickie

Przedmieście Świdnickie

Przedmieście Świdnickie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2018 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.