Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Na koniu przez Czarny Ląd

Na koniu przez Czarny Ląd

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

„Na koniu przez Czarny Ląd” — spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, uczestnikiem wyprawy „Śladami polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka”

22 lutego 2013 r., godz. 17.00

Kazimierz Nowak w latach trzydziestych XX w. przejechał samotnie na rowerze kontynent afrykański. Wyruszył w 1931 r. z Poznania do Trypolisu, a wyprawę zakończył w Algierze w 1936 r. Pan Łukasz Wierzbicki od wielu lat stara się ocalić od zapomnienia postać niezwykłego podróżnika — odszukał fotografie i reportaże Kazimierza Nowaka i w 2000 r. wydał je w postaci książki („Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”). W latach 2009-2011 odbyła się sztafetowa wyprawa rowerowa śladami Kazimierza Nowaka zatytułowana „Afryka Nowaka” (Łukasz Wierzbicki przebył konno jeden z etapów podróży). Była ona podzielona na 24 etapy, trwała 815 dni, uczestniczyło w niej 117 osób w różnym wieku i o różnej profesji. Członkowie wyprawy przejechali ok. 34 tys. km, udało im się spotkać czterech naocznych świadków podróży K. Nowaka.

Łukasz Wierzbicki — podróżnik, autor książek podróżniczych, książek dla dzieci, menadżer kultury i miłośnik zwierząt. Autor m.in. książek o Kazimierzu Nowaku dla dorosłych i dla najmłodszych — „Afryka Kazika”. Autor powieści „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” — opartej na średniowiecznych relacjach z wyprawy franciszkanów Jana da Pian del Carpine i Benedykta Polaka do Imperium Mongolskiego. Jest także autorem opracowania i wydawcą reportaży z motocyklowej podróży Haliny Korolec- Bujakowskiej do Chin.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.