Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Obraz „Przysięga Witolda” Jana Styki w Łazienkach Królewskich

Obraz „Przysięga Witolda” Jana Styki w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Monumentalne dzieło Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy symbolistów, prezentowane będzie od 9 września do 14 listopada 2021 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa zorganizowana została z okazji 30. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.

Dzieło Jana Styki (1858–1925), malarza symbolisty, batalistyka i współautora Panoramy Racławickiej, pochodzi z 1901 r. Powstało w Paryżu, gdzie artysta mieszkał wówczas z rodziną. Na wykonanie monumentalnego obrazu Styka poświęcił ponad rok.

Dzieło jest gloryfikacją księcia Witolda (1354 [?]–1430; od 1398 r. wielki książę litewski), wybitnego wodza i polityka, który na przełomie XIV i XV w. odcisnął silne piętno na dziejach Litwy i całego regionu. Na obrazie książę przedstawiony został w otoczeniu kilku czołowych przedstawicieli dynastii Giedyminowiczów, władającej Litwą od końca XIII w., z której wywodzą się Jagiellonowie.

Starzy książęta Olgierd i Kiejstut (ojciec Witolda), zakuci w stalowe zbroje, symbolizują niezachwianą braterską jedność w obliczu krzyżackiego zagrożenia. Młodsze pokolenie reprezentują ich synowie: Jagiełło (uwagę zwracają dwa miecze, jeden przy pasie, drugi uniesiony, co stanowi zapewne odniesienie do „nagich” mieczy spod Grunwaldu), jego rodzeni bracia, Skirgiełło i Świdrygiełło, oraz brat Witolda Zygmunt Kiejstutowicz, a więc postaci, które wywarły istotny wpływ na dzieje późnośredniowiecznej Litwy. Pogański charakter ówczesnego państwa litewskiego podkreśla kapłan-wróżbita (lit. krivis), a związek ze Żmudzią, historyczną krainą (Dolna Litwa) nękaną nieustannymi krzyżackimi „rejzami”, wojownik w łuskowym pancerzu i starodawnym hełmie z nosalem.

W tle widać płonący zamek w Kownie, uznawany za wrota do Litwy środkowej, wielokrotnie będący areną zmagań z Zakonem Krzyżackim. Jego zdobycie przez Krzyżaków w 1362 r. jest pierwszym wydarzeniem odnotowanym w dziejach miasta.

Scena namalowana przez Stykę jest historycznie mocno wątpliwa, choćby z racji wieku niektórych jej bohaterów. Witold miał zapewne dopiero kilka lat, a Jagiełło być może jeszcze się nie urodził, kiedy Krzyżacy zdobywali Kowno w 1362 r. Obraz nie miał być jednak lekcją historii, nie taki cel przyświecał twórcy dzieła. Styka w symboliczny sposób nawiązał do heroicznych dziejów Litwy, państwa z wielowiekową tradycją, której istotną częścią są dokonania wielkiego księcia Witolda.

Zanim obraz Przysięga Witolda trafił do Kowna, gdzie do dziś zajmuje honorowe miejsce na wystawie stałej Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego, eksponowany był w wielu muzeach w Polsce. Przez dłuższy czas znajdował się też w posiadaniu Tyszkiewiczów i zdobił ich posiadłość w Czerwonym Dworze w pobliżu Kowna. W 1937 r. zakupiony został przez Muzeum bezpośrednio od wdowy po jego twórcy.

Wystawa w Łazienkach Królewskich

Obraz Jana Styki prezentowany będzie w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego (ul. Agrykola 9). Wystawa czynna od wtorku do czwartku w godz. 10.00–16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Wstęp z biletem do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa: 16 zł – bilet normalny, 8 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci i młodzież od 7. do 26. roku życia; w piątki wstęp wolny. Ekspozycji towarzyszą spotkania edukacyjne: 15 października o godz. 16.30, 17.00 i 17.30 oraz 16 października o godz. 11.00, 11.30 i 12.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.