Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Quo vadis, Europa? Mocarstwowe perspektywy dla Starego Kontynentu

Quo vadis, Europa? Mocarstwowe perspektywy dla Starego Kontynentu

Koło Naukowe „Klub Imperialny” Uniwersytetu Warszawskiego

Pomysł na temat konferencji zrodził się na fali dynamicznie rozwijającej się wymiany idei w kręgach akademickich i w publicystyce, którą niewątpliwie rozpoczęło wydane w roku 2007 dzieło Jana Zielonki, polskiego profesora na Uniwersytecie w Oxfordzie, pt. „Europa jako imperium”, gdzie koncepcja „imperium” została wykorzystana do płodnego intelektualnie opisu możliwej opcji rozwoju politycznego Unii Europejskiej. Pojęcie to umożliwiło ucieczkę od dość „konserwatywnego” postrzegania procesu integracji jako zmierzającego bądź do utworzenia klasycznej organizacji międzynarodowej („Europa narodów”), bądź do unifikacji i federalizacji (superpaństwo). Ten tor myślenia został zresztą dostrzeżony przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, który stwierdził, iż wyobraża sobie proces integracji jako konstruowanie imperium. Ten typ organizacji politycznej nie jest już więc dziedziną czystej spekulacji i wymaga rzetelnej naukowej analizy, skoro przenika do myślenia najważniejszych europejskich polityków.

Naszym celem jest umożliwienie badaczom o różnych poglądach na europejski potencjał mocarstwowy i zajmującym się różnymi płaszczyznami tego zagadnienia (z dziedzin politologii, socjologii, stosunków międzynarodowych, prawa, historii i innych) prowadzenia naukowej dyskusji. Takich właśnie osób poszukujemy i zapraszamy je do udziały w naszej konferencji.

Wystąpienia w ramach konferencji odbędą się w dwóch sesjach. Na sesję poranną składać się będą referaty uczestników, którzy zostaną zakwalifikowani do czynnego udziału w konferencji. Część popołudniowa z kolei byłaby przeznaczona na dyskusję panelistów, osób o wysokim doświadczeniu naukowym i publicystycznym w zakresie idei mocarstwowych dla Europy, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. Głosy w dyskusji zabiorą prof. Jan Kieniewicz, Tomasz Gabiś i Szczepan Twardoch.

Nasza konferencja odbędzie się 6 maja 2011 r. (godz. 10:00-20:00) na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, sala 10) i jest otwarta dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych zajmujących się tematyką związaną z ideą europejskiej mocarstwowości.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.