Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Raczej ku nauce niż dla przemijającej przyjemności

Raczej ku nauce niż dla przemijającej przyjemności

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na kolejny wykład z cyklu Oświeceniowa republika władców. Gościem najbliższego spotkania będzie pan dr Michał Mencfel z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przybliży postać cesarza Józefa II i opowie o niezwykłej roli, jaką w historii kolekcjonerstwa odegrała cesarska galeria malarstwa w wiedeńskim Belwederze.

Czy galeria malarstwa, która powstała w Belwederze z inicjatywy Józefa II, była jedynie wyrazem ambicji, prestiżu i artystycznych zainteresowań cesarza? Jakiej rewolucji dokonała? Czy za jej powstaniem kryła się dworska intryga i skandale obyczajowe? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskamy już w najbliższą środę podczas wykładu zatytułowanego Raczej ku nauce niż dla przemijającej przyjemności. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie. Wstęp wolny.

cesarz Józef II 

Dr Michał Mencfel specjalizuje się m.in. w historii kolekcjonerstwa europejskiego od XVI do XIX wieku, nowożytnej teorii sztuki oraz historii i ikonografii nauki. Jest autorem książki Skarbce natury i sztuki. Prywatne gabinety osobliwości, kolekcje sztuki i naturaliów na Śląsku w wieku XVII i XVIII (2010) oraz redaktorem licznych publikacji o historii sztuki. Ostatnie lata poświęcił badaniom nad postacią i dziełem Anastazego Raczyńskiego. Obecnie przygotowuje obszerną bibliografię tego kolekcjonera i znawcy sztuki oraz krytyczną edycję jego dzienników i korespondencji.

Cykl Oświeceniowa republika władców to otwarte wykłady Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, które potrwają w Muzeum do czerwca 2016 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.