Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Startuje XII Motocyklowy Rajd Katyński

Startuje XII Motocyklowy Rajd Katyński

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

1 września 2012 r., godz. 9:00, uroczystością na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Blisko 70 motocyklistów z Polski i z zagranicy podczas trzech tygodni pokona trasę ponad 6000 km. Oficjalne zakończenie nastąpi 22 września o godz. 18:00. Organizatorem XII Rajdu jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

To już dwunasta podróż motocyklistów na Kresy Rzeczypospolitej, aby uczcić pamięć bohaterów pomordowanych na Wschodzie, spotkać się z żyjącymi tam Polakami oraz zawieźć dary.

Trasa tegorocznego Rajdu obejmie Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę: Warszawa – Hajnówka – Giby – Kowno – Kiejdany – Mejszagoła – Glinciszki – Pikliszki – Zułów – Powiewiórka – Podbrodzie – Ponary – Rossa – Wilno – Oszmiana – Lida – Krupa (Krupovo) – Surkonty – Roś – Wołkowysk – Słonim – Baranowicze – Zaosie – Świteź – Nowogródek – Naliboki – Wołożyn – Bogdanowo – Mińsk (Kuropaty) – Chatyń – Mochylew – Lenino – Katyń – Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj) – Kłuszyn – Miednoje – Moskwa – Kursk – Charków (Piatichatki) – Kijów (Bykownia) – Koziatyń – Chmielnik – Latyczów – Brahiłów – Winnica – Bar – Kamieniec Podolski – Chocim – Jazłowiec – Dytiatyń – Huta Pieniacka – Zadwórze – Lwów – Żółkiew – Krzesimów – Warszawa.

 rajd katyński 2012

— Każda z miejscowości, przez które jedziemy, to kawał polskiej historii. Wszędzie spotkania z Polakami, z dziećmi w sierocińcach, z mieszkańcami i władzami miast. W Winnicy już po raz trzeci rozegramy mecz piłki nożnej z reprezentacją władz miasta. Odwiedzimy Polskie Termopile w Dyjatyniu i Zadwórzu. W Podbrodziu, Bogdanowie, Katyniu, Miednoje czekają nas spotkania z dziećmi w sierocińcach. W Moskwie złożymy wieniec na symbolicznej mogile gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Jasiukowcza na Cmentarzu Dońskim. Złożymy wieńce przyjaciołom Polski: Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie – powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.

XII Rajd Katyński rozpocznie uroczystość zorganizowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegnają Kresowiacy, Powstańcy Warszawy, harcerze, a także bliscy osób pomordowanych na Wschodzie.

Tegoroczny Rajd obejmie także dwa zloty motocyklowe: w Ponarach pod Wilnem i w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Ponary to miejsce, w którym podczas II wojny światowej Niemcy wraz z litewskimi ochotnikami uśmiercili około 25 tys. Polaków – inteligencję, młodzież, harcerzy. Huta Pieniacka to wioska, w której w 1944 roku 4. Pułk Policji SS składający się z ukraińskich ochotników do SS-Galizien przy udziale UPA wymordował polską ludność cywilną. W tym miejscu stoi dziś symboliczny pomnik z nazwiskami mieszkańców, którzy zginęli. Po raz kolejny motocykliści z Rajdu Katyńskiego spotkają tam członków rodzin pomordowanych oraz tych, którzy ocaleli.

Celem Zlotu w Hucie Pieniackiej jest uporządkowanie części Cmentarza Wojskowego w Brodach, będą potrzebne silne ręce, zapał i gorące serca. Tam pozostali nasi bohaterowie, nasi przodkowie, nasi żołnierze, którzy bili się i umierali za wolną Polskę. Choć tyle możemy dla nich zrobić, przywracając im pamięć – powiedział Adam Świtalski, komandor III Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej.

Wśród uczestników XII Rajdu Katyńskiego są tacy, którzy jadą po raz pierwszy, a do wyjazdu przygotowywali się już od kilku lat.

— Dla mnie Rajd Katyński to podtrzymanie tożsamości narodowej poprzez poznanie historii – jadąc do miejsc, w których się ta historia tworzyła – powiedział Krzysztof Butlewski, uczestnik tegorocznego Rajdu, z zawodu informatyk. – Rajd to także, a może przede wszystkim, spotkania, rozmowy z ludźmi żyjącymi na Wschodzie i piękno Kresów, bez których nie byłoby Polski, przynajmniej takiej, jaką znamy lub poznać chcemy – dodał Krzysztof Butlewski.

rajd katyński 2012

XII Rajd Katyński zakończy się oficjalną uroczystością na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w uroczystym powitaniu motocyklistów wracających z trasy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.