Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Katowice: Rajza po Kato powraca z przewodnikiem

Rajza po Kato powraca z przewodnikiem

Fundacja Sztuk Wizualnych

Rajza po Kato powraca na OFF Festival z przewodnikiem

Rajza po Kato już po raz drugi zagości na OFF Festivalu. Tym razem organizatorzy zapraszają na spacery z wyjątkowymi lokalsami oraz… na premierę alternatywnego przewodnika po Katowicach.

Rajza po Kato powoli dobiega końca. Mamy za sobą pięć odsłon projektu, liczne spotkania, warsztaty, wystawy wokół Supersamu oraz akcje miejskie z udziałem artystów, lokalnych działaczy i mieszkańców miasta. To był czas dzielenia się energią twórczą, czas wspólnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie: jakie są współczesne Katowice? Po niespełna dwóch latach możemy zaprosić Was do odkrywania tego miasta na nowo z przewodnikiem Rajza po Kato w dłoni – mówi z radością pani Anna Klimczak, prezes fundacji Griffin Art Space, organizatora projektu.

Ma 280 stron, prezentuje nowe oblicze Katowic i właśnie opuszcza drukarnię! Rajza po Kato nie jest zwykłym przewodnikiem. To alternatywna wizja Katowic, wciągająca i zachęcająca do ich poznania. Jak chyba w żadnym innym polskim mieście historia miesza się tu ze współczesnością, tradycja ma ważne miejsce w codziennym życiu, a krajobraz ulega nagłym i dynamicznym przemianom. Mimo swej krótkiej, bo 150-letniej historii, Katowice wypracowały swój oryginalny styl, którego główną cechą jest szacunek dla tego, co lokalne, połączony z otwartością na to, co nowe i nieznane – czytamy we wstępie do publikacji.

Aby zrozumieć współczesne Katowice, autorzy projektu sięgnęli do historii miasta i wskazali te wydarzenia, które wpłynęły na jego rozwój i obecną tożsamość. Przyjrzeli się też architekturze – zarówno tej uznanej i docenianej, jak i zaniedbanej i zapomnianej. O miasto i jego wyjątkowość zapytali także mieszkańców – lokalsów, którzy w Katowicach znaleźli swoje miejsce na ziemi. – W ten sposób stworzyliśmy subiektywny wybór miejsc, które trzeba odwiedzić, i wydarzeń, w których trzeba wziąć udział. Przemierzyliśmy dzielnice w poszukiwaniu pomysłów na rajzy, miejskie wycieczki. Wybraliśmy dziesięć śląskich słów, których znaczenie i konotacje trzeba znać. Wreszcie, wszystkie te informacje zebraliśmy w całość i wydaliśmy w formie przewodnika. Teraz chcemy, by książka trafiła do czytelników – mówi p. Hanna Kostrzewska, współredaktorka publikacji.

Premiera przewodnika odbędzie się 7 sierpnia 2015 roku o godz. 16.00 w Kawiarni Literackiej podczas OFF Festivalu. O Kato rozmawiać będą pp. Paweł Jaworski, Ryszard Nakonieczny i Dominik Tokarski. W weekend organizatorzy zapraszają do wspólnych rajz miejskich z udziałem lokalsów – architekta Tomasza Koniora i fotografa Przemysława Jendroski. Przewodnik będzie można kupić na stoisku Rajza po Kato na festiwalowym OFF Markecie. Dla uczestników spacerów książka będzie dostępna w specjalnej, promocyjnej cenie.

mapa spacerów — otwórz w nowym oknie

Program Rajzy po Kato na OFF’ie:

7 sierpnia, godz. 16.00

Mamy go! Premiera przewodnika Rajza po Kato

(Kawiarnia Literacka, OFF Festival, Dolina Trzech Stawów)

W spotkaniu udział wezmą: pp. Paweł Jaworski, Ryszard Nakonieczny, Dominik Tokarski

Prowadzenie: p. Michał Nogaś

8 sierpnia, godz. 12.00

Spotkanie z miejscami

O Strefie Kultury, projektowaniu i życiu w mieście podczas spaceru opowie p. Tomasz Konior

(zbiórka pod Spodkiem od strony MCK, al. Wojciecha Korfantego 36, udział bezpłatny)

Tomasz Konior – architekt i urbanista, od 1995 r. prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio; współautor projektów architektonicznych w Katowicach, m.in.: Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), nowego budynku Supersamu (otwarcie: jesień 2015).

9 sierpnia, godz. 12.00

Wypad na Nikisz

Fotograficzny spacer poprowadzi p. Przemysław Jendroska

(zbiórka na pl. Wyzwolenia 4, fasada z różami, udział bezpłatny)

Przemysław Jendroska – absolwent PWSFTViT w Łodzi, fotograf, współzałożyciel grupy fotograficznej Natechwile, z którą zrealizował kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą, zdobywca pierwszego miejsca BZ WBK PRESS PHOTO w kategorii Społeczeństwo w 2006 r.

Rajza po Kato to projekt, który dostarcza miastu Katowice twórczej energii. Do jego realizacji zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy, znawcy historii Katowic, aktywiści i sami mieszkańcy. Od wiosny 2014 roku prowadzone są warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw oraz akcje miejskie. Ich celem jest stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Zwieńczenie blisko dwuletniego przedsięwzięcia stanowi przewodnik po mieście.

Mecenasem projektu jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą, a głównym sposobem działania – mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.