Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: REKON 2018

REKON 2018

Militarni Wrocław

VII Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych, pojazdów militarnych i służb mundurowych REKON 2018

Rekonstrukcja dwóch bitew

Nie jedna, ale dwie bitwy rozegrają się 9 czerwca 2018 roku na obrzeżach Wrocławia. Na kilka dni przed REKONEM 2018 organizatorom udało się rozszerzyć program imprezy. To zresztą nie będzie jedyna nowość – wśród rekonstruktorów prezentujących stroje, sprzęt i broń różnych formacji wojskowych, najczęściej z XX wieku, pojawią się również XVII-wieczni mieszczanie. Nie przybędą z gołymi rękami – będą mieli ze sobą pistolety i rusznice, które wykorzystają podczas specjalnego pokazu strzelania z broni czarnoprochowej.

Inną nowością, która dołącza do programu w ostatniej chwili, będzie prezentacja dwóch szpitali polowych – współczesnego i z okresu II wojny światowej. Odwiedzający będą mieli okazję podpatrzyć, jak udziela się pomocy rannym żołnierzom obecnie, a jak udzielało się tuż przy linii frontu. Natomiast o godz. 14.30 i 16.00 na terenie wokół Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu przy ulicy Obornickiej 108 ma dojść do dwóch rekonstrukcji bitew.

Co roku podczas REKONU odtwarzane bitwy cieszą się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających imprezę, dlatego dzięki znacznemu zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych uda nam się zrealizować jeszcze jeden pokaz – mówi pan Cezary Szarugiewicz, organizator REKONU 2018. – Nieco wcześniej od zaplanowanego już „Budziszyńskiego kotła” na terenie imprezy dojdzie do innej, równie dramatycznej potyczki. Tym razem Żołnierze Podziemia Niepodległościowego spotkają się w boju z jednostkami komunistycznego wojska.

Jaki będzie wynik tej bitwy? Warto przekonać się na własne oczy – początek rekonstrukcji o godz. 14.30. Natomiast półtorej godziny później, czyli o godz. 16.00, okolicami ulicy Obornickiej wstrząsną kolejne eksplozje oraz serie z karabinów maszynowych. Tym razem w okrążenie dostanie się II Armia Wojska Polskiego, w której skład w 1945 roku wchodzili również żołnierze Armii Krajowej oraz innych organizacji Polskiego Państwa Podziemnego. Nieudolnie dowodzone oddziały – w większości przez dowódców z sowieckiego nadania – wpadają w „kocioł” i ponoszą tragicznie wysokie straty. Polski oddział przemieszcza się w kierunku frontu. Zostaje zaatakowany przez Niemców. Dochodzi do bitwy. Niestety okrążeni Polacy w większości giną.

Militarni Wrocław

Piknikowa atmosfera

REKON to przede wszystkim atrakcja dla osób chcących spędzić weekend w interesującym miejscu, pełnym zapierających dech w piersi pokazów, dynamicznych prezentacji, a wszystko w rodzinnej i piknikowej atmosferze.

Zainteresowanie dzieci i głównie ich ojców budzą za każdym razem pokazy historycznych pojazdów, które przyjadą do Wrocławia z całej Polski. Rekonstruktorzy będą prezentowali amerykańskie Willysy i Dodge, którymi przejażdżka po terenie imprezy zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem. Atrakcją będzie również motocykl gąsienicowy Kettenkrad i obecnie już unikat w skali światowej – amfibia GAZ 46 MAW. Do tego wszystkiego cała flota ciężarówek GAZ, transportery BRDM, BTR czy niemieckie Sd.Kfz.

Rzymianie, milicjanci i… grochówka

Od dwóch lat na terenie imprezy pojawiają się również oddziały z okresu o wiele odleglejszego – to stanowisko Rzymian, gdzie odziani w zbroje legioniści uczą rzucania włócznią do celu, strzelania z łuku czy fechtunku krótkim mieczem. Nie brak również mundurów z okresu, który niektórzy mogą pamiętać – czyli funkcjonariuszy MO czy ORMO.

Na REKONIE historia miesza się ze współczesnością. Wszystko dzięki Policji, która prezentuje radiowozy, a podczas upału roztacza nad terenem imprezy ogromny parasol wodny z armatki Tajfun. Straż Miejska patroluje konno okolicę, a Wojsko Polskie prezentuje ponad 20 sztuk sprzętu ciężkiego, w tym mosty, sprzęt do kopania transzei, ustawiania pól minowych, wozy naprawcze. Nad terenem wokół muzeum przy Obornickiej roztacza się przez cały czas zapach gęstej żołnierskiej grochówki przygotowywanej w kuchniach polowych. Wstęp wolny.

Militarni Wrocław

PROGRAM

9 czerwca

godz. 10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających

godz. 12.00 – pokazy na dioramie Rzymian i Wojów

godz. 13.30 – pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu

godz. 14.00 – pokazy na dioramie Rzymian i Wojów

godz. 14.30 – rekonstrukcja bitwy „Żołnierze Wyklęci”

godz. 15.30 – pokaz Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu

godz. 16.00 – rekonstrukcja bitwy „Budziszyn”

godz. 16.45 – pokaz „Tajfuna” – policyjnego miotacza wody

godz. 18.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających

godz. 11.00–17.30 – zwiedzanie stałej, halowej ekspozycji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, wejście grup co 30 minut

godz. 11.00–17.30 – zwiedzanie wystawy Historia Krzyża Harcerskiego

godz. 10.00–18.00 – dioramy grup rekonstrukcyjnych, militarny sprzęt kolekcjonerski, militarna giełda kolekcjonerska, prezentacje współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacje służb mundurowych, zwiedzanie zewnętrznej ekspozycji sprzętu inżynieryjnego z kolekcji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, pokazy strzelania z broni czarnoprochowej

10 czerwca

godz. 10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających

godz. 14.00 – pokaz „Tajfuna” – policyjnego miotacza wody

godz. 16.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.