Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: REKON 2019

REKON 2019

Militarni Wrocław

VIII Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych, pojazdów militarnych i służb mundurowych REKON 2019

Pokazy bitew i działań zbrojnych, grupy rekonstrukcyjne prezentujące broń, mundury i sprzęt od czasów Cesarstwa Rzymskiego przez okres powstań i II wojny światowej po czasy współczesne. Wystawy i przejażdżki zabytkowymi pojazdami oraz ciężki sprzęt wojskowy i giełda militarna – te i wiele innych atrakcji czekają na odwiedzających tegoroczny REKON we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Nieodłącznym elementem REKONU są rekonstrukcje bitew i działań zbrojnych. W tym roku organizatorzy zapraszają 15 czerwca 2019 roku na dwa pokazy. Pierwszy o godz. 14.45 pt. Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym, drugi o godz. 16.00 pt. Breslau-Wrocław 1945.

Pierwsza rekonstrukcja rozgrywa się w miejscu postoju patrolu sowieckiego na Lubelszczyźnie w 1945 roku, gdy trwa obława na żołnierzy Armii Krajowej – opowiada pan Cezary Szarugiewicz, organizator REKONU. – Oficer sowiecki przesłuchuje pojmanych AK-owców. W pewnym momencie polscy żołnierze są ładowani na ciężarówkę i przewożeni w inne miejsce. Tymczasem patrol AK planuje zasadzkę. Padają granaty… zakończenie zobaczymy już w sobotę.

Druga rekonstrukcja będzie dotyczyć bitwy o most na Widawie, która rozegrała się we Wrocławiu. Broniący przeprawy oddział dowodzony przez SS-Rottenführera Uwego Rappkego ma rozkaz utrzymać przeprawę za wszelką cenę. Zbliżają się Rosjanie, którzy po rozpoznaniu przeprowadzają gwałtowny szturm. Następuje wymiana ognia z ciężkich karabinów maszynowych. Trwa długa i dramatyczna walka…

Rekonstrukcje zawsze przyciągają tłumy widzów, nic dziwnego – są bardzo spektakularne i sugestywne, ale nie tylko o efekt nam chodzi, ale również o przekazanie wiedzy historycznej – dodaje p. Cezary Szarugiewicz. – Podczas spektakli na bieżąco jest opisywana akcja tocząca się na scenie oraz przedstawiona ogólna sytuacja militarna i polityczna.

Militarni Wrocław

Ciężki sprzęt i wozy bojowe

Podczas imprezy sprzęt i pojazdy zaprezentują żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz innych jednostek z Wrocławia. Ogromny teren przy Obornickiej zostanie częściowo zastawiony ciężkim sprzętem inżynieryjnym. Jednym z największych pojazdów, jaki będzie można zobaczyć na REKONIE, to BWP, czyli Bojowy Wóz Piechoty, uzbrojony, gąsienicowy, opancerzony pojazd bojowy, przeznaczony do przewożenia żołnierzy piechoty na polu walki i jej wsparcia ogniowego.

Sensację i zdumienie budzi zawsze najcenniejszy pojazd zabytkowy poruszający się po terenie imprezy, czyli Sd.Kfz.2 (Kettenkrad) – niemiecki motocykl gąsienicowy. Natomiast zachwyt najmłodszych powodują przejażdżki terenowym Willisem MB. Na imprezie będzie można oglądać też inne wojskowe „terenówki”, jak wojenne Dodge WC52 czy Gazy 69.

Inne atrakcje, które przyciągają zarówno dzieci, jak i ich ojców, to m.in. cała flota ciężarówek, transportery BRDM, BTR… ale i również współczesne radiowozy policji, wozy gaśnicze straży pożarnej, motocykle patrolowe i wiele innych pojazdów, których używają współczesne służby mundurowe.

Militarni Wrocław

Historyczny i współczesny sprzęt oraz mundury

15 i 16 czerwca teren przy ul. Obornickiej 108 zapełni się obozami różnych historycznych formacji wojskowych. Rzymscy legioniści będą uczyć rzucania włócznią i fechtunku krótkim mieczem. Powstańcy mają zamiar strzelać z broni czarnoprochowej – oczywiście w bezpieczny sposób, żeby przypadkiem nie trafić przechadzających się pruskich oficerów. Będzie można dołączyć do obozu żołnierzy Września ‘39 czy czerwonoarmistów oraz porozmawiać z oficerami i żołnierzami Wermachtu lub Rosjanami z Afganistanu. Wszystkiemu będzie się natomiast bacznie przyglądać Milicja Obywatelska.

Na REKONIE historia miesza się ze współczesnością. W ramach tej ostatniej zaprezentują się służby mundurowe Wojska Polskiego, Policji, Straży Miejskiej, Straży Leśnej, Służby Więziennej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Będzie można również przyjrzeć się, jak działa „wojskowa pomoc drogowa”, czyli obejrzeć wóz zabezpieczenia technicznego.

Ciekawie zapowiada się wystawa Straży Leśnej, którą też spotkamy na REKONIE – mówi p. Cezary Szarugiewicz. – Zaprezentują mundury i swojego terenowego quada oraz pokażą wnyki zabrane kłusownikom.

Militarni Wrocław

Tysiące fanów militariów

REKON od wielu lat gromadzi fanów militariów z całej Polski, ale nie tylko. W zeszłym roku imprezę odwiedziło ponad 6 tysięcy osób, które chciały spędzić weekend w interesującym miejscu. Przyciągają ich zapierające dech w piersi pokazy, dynamiczne prezentacje, a wszystko w rodzinnej i piknikowej atmosferze. Najchętniej używanym sprzętem jest aparat fotograficzny – zwiedzający wykonują tysiące zdjęć, z których większość to selfie z ubranymi w historyczne mundury rekonstruktorami.

O oprawę muzyczną zadba orkiestra wojskowa dająca koncert połączony z paradami. Natomiast na licznych stoiskach będzie można kupić ubiory i gadżety związane z wojskowością. Nad całym terenem, z kuchni polowych, unosić się będzie zapach żołnierskiej grochówki.

Grupy rekonstrukcyjne na REKONIE 2019: Rzymianie (wraz z obozem, prezentacje broni i wyposażenia, pokazy aktywne) / Ludowe Wojsko Polskie z lat 1943-1989 / jednostki niemieckie – Wehrmacht i SS / Wojsko Polskie z 1939 roku / Żołnierze Wyklęci / US Army (II wojna światowa) / Powstanie styczniowe / Milicja Obywatelska / Rosjanie Afganistan / Rosjanie współcześni SPECNAZ / SAS Brytyjczycy / Armia Pruska i wiele innych.

Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej 108, Wrocław

Militarni Wrocław

REKON 2019

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.