Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Requiem dla Huty „Sudety”

Requiem dla Huty „Sudety”

Galeria Zderzak

Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej działała dwieście pięćdziesiąt lat.

Sześć lat temu zakład zamknięto, a wszystkie budynki zburzono…

Galeria Zderzak zaprasza na opowieść towarzyszącą wystawie Zauberberg.

Jan Michalski – Requiem dla Huty „Sudety”

3 października 2020 roku o godz. 13.00

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o telefoniczne potwierdzenie obecności: tel. 12 423 33 98.

Z kilku powodów warto podjąć próbę opisu życia po życiu Huty „Sudety”. Pierwszy powód jest natury estetycznej – wyroby huty ze szkła kolorowego osiągały wysoki poziom artystyczny, wybitni projektanci i wytapiacze otoczyli je nimbem artyzmu. Drugi jest natury ekonomicznej – produkty te cieszyły się wzięciem i przywiązaniem nabywców; wytworzyło to żywy, rozproszony rynek kolekcjonerski. Trzeci jest natury społecznej – w szczytowym okresie huta zatrudniała 1400 pracowników z okolicy; ludzie pamiętają więzi, którymi ich spajała. Czwarty jest natury etnologicznej – hutnictwo szkła miało od zawsze cechy swoiste, związane z prestiżem zawodu i jego dziedziczeniem. Piąty jest natury filozoficznej – dotyczy tego, jak powstaje wartość. Zatem: huta nie istnieje. Jest to elementarny warunek mitologizacji, którą spróbujemy uchwycić in statu nascendi.

Uprzejmie przypominamy o zmianie adresu Galerii: działamy przy alei Juliusza Słowackiego 58/10 w Krakowie (drugie piętro, winda).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.