Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu

Rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu

Civitas Christiana / Dolnośląska Inicjatywa Historyczna

72. Rocznica „Krwawej Niedzieli”, czyli apogeum ludobójczej działalności band Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu.

Godz. 17.00–19.00 Wołyń: ludzie, pejzaż, zagłada, groby – świadectwa, historia, filmy, dyskusja.

— Spotkanie z panią Iloną Gosiewską (prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen) – prezentacja na temat udziału w akcjach ekshumacyjnych prowadzonych na Wołyniu. Mieszkańcy dwóch wsi zostali wymordowani 30 sierpnia 1943 roku, sotnie bandytów z UPA zabiły co najmniej 1038 osób.

— Pokaz filmu dokumentalnego pt. Kresy. Opowieść o zagładzie i spotkanie z reżyserem, panem Marcinem Bradke oraz z jednym z bohaterów filmu, panem Feliksem Trusiewiczem (ur. w 1921 r. na Wołyniu, inżynierem, autorem książek o tematyce kresowej).

Kresy. Opowieść o zagładzie to relacje ostatnich żyjących świadków historii urodzonych na Kresach Rzeczypospolitej (Wołyń, Małopolska Wschodnia) o zagładzie dokonanej w latach 1939–1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Bohaterowie materiału byli naocznymi świadkami zbrodni UPA, w wyniku których tracili rodziny i dobytek.

Godz. 19.00–19.30 Marsz pamięci.

Przemarsz spod siedziby Civitas Christiana pod Pomnik Pamięci Ofiar UPA przy ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego). Prosimy o przyniesienie zniczy, świec i kwiatów.

Zapraszamy: Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro), Wrocław.

Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na wydarzenie na Facebooku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.