Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Rok Diabła” — spektakl Teatru Ad Spectatores

„Rok Diabła” — spektakl Teatru Ad Spectatores

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Rok Diabła – spektakl Teatru Ad Spectatores

5, 6, 7 grudnia 2014 r., godz. 20.00

reżyseria: Maciej Masztalski, kostiumy: Ewa Beata Wodecka

obsada: Aleksandra Dytko, Lucyna Szierok, Marcin Chabowski, Łukasz Chojęta, Arkadiusz Cyran, Piotr Zakrzewski, Dominik Fraj.

W roku 1914 – na chwilę przed zamachem w Sarajewie i wybuchem Wielkiej Wojny – działy się rzeczy dziwne i nadzwyczajne. 4 stycznia do Luwru wróciła z Włoch skradziona Mona Lisa, tydzień później Świadkowie Jehowy dali premierę kinową Fotodramy stworzenia, barwnej ekranizacji Biblii. Na początku marca na biegunie północnym zniknął rosyjski badacz Arktyki Jerzy Siedow, a pięć dni później angielska sufrażystka zaatakowała nożem kuchennym obraz Velázqueza w Galerii Narodowej w Londynie. Wszystkie te wydarzenia znajdą swój koniec w niemieckim Breslau. Kiedy w budynku Zarządu Prowincji Śląskiej władze postanawiają pokazać obraz Brueghela, dwójka anarchistów postanawia wykraść płótno i oddać narodowi niderlandzkiemu. W tym samym czasie dwie będące w zaawansowanej ciąży miejscowe sufrażystki chcą potajemnie zamalować wszystkie obsceniczne elementy dzieła. W razie braku takowych elementów potną obraz nożem kuchennym w ramach walki o prawa wyborcze dla kobiet. Cała czwórka zetknie się z przedstawicielami zboru Świadków Jehowy z Trebnitz, którzy planują pokazy europejskiej wersji Fotodramy stworzenia w budynku Zarządu Prowincji Śląskiej. Niespodziewanie w piwnicy znajdzie się zaginiony na biegunie północnym Siedow, który jednak mimo usilnych starań wszystkich bohaterów niczego nie pamięta.

Spektakl realizowany w dawnym budynku Zarządu Prowincji Śląskiej – dziś Muzeum Narodowym.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.