Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: II wojna światowa — rosyjska polityka pamięci

II wojna światowa — rosyjska polityka pamięci

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 31 maja 2017 r. o godz. 17.00 na spotkanie z panem drem hab. Borysem Sokołowem, rosyjskim historykiem i literaturoznawcą, który przedstawi wykład pt. II wojna światowa – rosyjska polityka pamięci.

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi, II piętro.

Borys Wadimowicz Sokołow (ur. 1957) – rosyjski historyk, publicysta, krytyk i badacz literatury, członek rosyjskiego PEN Clubu. W 1992 r. obronił pierwszą w Rosji pracę doktorską poświęconą twórczości Michała Bułhakowa. Jego książki, szczególnie te podważające mity sowieckiej historiografii oraz oficjalne wersje dziejów ZSRS, często wywoływały gorące dyskusje i polemiki. W 2008 r. po publicznej krytyce wkroczenia wojsk rosyjskich do Gruzji został zwolniony z pracy na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Społecznym.

Dr hab. Borys Sokołow jest autorem około sześćdziesięciu książek i setek artykułów poświęconych najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym problemom historii sowieckiej oraz dziejom rosyjskiej literatury, szczególnie życiu i twórczości Michała Bułhakowa. Jednym z głównych obszarów jego zainteresowań jest II wojna światowa oraz biografie sowieckich dowódców, polityków i kierowników aparatu represji (Tuchaczewskiego, Żukowa, Rokossowskiego, Wrangla, Stalina, Jagody, Jeżowa, Abakumowa, Berii).

Dzieła Borysa Sokołowa publikowano w Wielkiej Brytanii, Japonii, Estonii, na Łotwie i Litwie. W Polsce ukazały się: Michaił Bułhakow. Leksykon życia i twórczości (Warszawa 2003), ZSRR pod okupacją (2011), Polowanie na Stalina. Polowanie na Hitlera. Mity i rzeczywistość. Tajne zmagania służb specjalnych w latach II wojny światowej (2010); Prawdy i mity wielkiej wojny ojczyźnianej 1941-1945 (2013). Nasz gość wystąpił jako jeden z ekspertów w głośnym filmie dokumentalnym The Soviet Story.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.