Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii

Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii

Muzeum Narodowe w Warszawie

Sztuka koi tęsknoty. MNW otwarte od 4 maja

Muzeum Narodowe w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3) z radością otwiera się dla publiczności. Stęsknionych za sztuką zwiedzających zapraszamy do galerii stałych, a już od 7 maja 2021 roku na nową wystawę czasową – Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii.

Bogactwo sześciu galerii stałych

Od 4 maja na zwiedzających czekać będą zabytki różnych epok i kultur w sześciu stałych galeriach: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Wzornictwa Polskiego. Wszystkie muzealne ekspozycje będą otwarte dla publiczności od wtorku do niedzieli (poniedziałki – nieczynne). W galeriach obowiązują limity zwiedzania i obostrzenia sanitarne wynikające z przepisów prawa. Zajęcia edukacyjne i wydarzenia kulturalne do odwołania odbywają się w formie zdalnej.

XVII-wieczni mistrzowie malarstwa

Od 7 maja do 25 lipca będzie można zwiedzić także wystawę czasową. To opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku – w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy mistrzów holenderskich i flamandzkich, pochodzące z kolekcji Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia. Jest to jedyna w Polsce korporacyjna kolekcja dzieł sztuki dawnej, po raz pierwszy udostępniona publiczności. Ekspozycję uzupełnią wybrane dzieła ze zbiorów Muzeum.

Natura i codzienność upływająca w jej rytmie, polityka i ekonomia, religia i społeczne wartości, podróże i wizja słonecznej Italii, wreszcie – bogactwo środków wyrazu. Wokół tych zagadnień zbudowano narrację. Ekspozycję podzielono na siedem sekcji („spojrzeń”). – Pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe przedstawiono w kontekście politycznych, ekonomicznych oraz artystycznych przemian epoki. Propozycje te nie są jednak arbitralne. Zapraszamy widzów do poszukiwania własnych perspektyw, które pozwolą lepiej zrozumieć przeszłość zapisaną w dziełach dawnych mistrzów – mówi pani Aleksandra Janiszewska, kuratorka wystawy. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną 52 prace (10 z Muzeum i 42 z kolekcji prywatnej), namalowane przez artystów takich jak Salomon van Ruysdael, Dawid Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu i Jan Breughel młodszy.

Początki kolekcji dzieł sztuki dawnej Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia sięgają roku 2008. Zbiór ten jest wyjątkowy w skali kraju, prywatni kolekcjonerzy korporacyjni w Polsce najczęściej gromadzą bowiem dzieła sztuki nowoczesnej. Część prac należących do ERGO Hestii jest sygnowana przez twórców, co podnosi wartość kolekcji.

Sebastiaan Vrancx (1573–1647), Alegoria lata, ok. 1618, obraz na desce, kolekcja ERGO Hestii

Codzienność, natura i pejzaż

Jedną z najważniejszych cech malarstwa holenderskiego w XVII wieku jest wyraźny podział gatunkowy. Pejzaże ukazywały piękno rodzimej przyrody i rytm codziennego życia, popularnością cieszyły się sceny marynistyczne, widoki miast, obrazy wnętrz kościelnych, różnorodne sceny rodzajowe i martwe natury. Podejmowane przez artystów tematy wynikały z potrzeb odbiorców, którzy poszukiwali dzieł nie tylko pięknych, ale również skłaniających do refleksji nad wartościami, różnorodnością Boskiego stworzenia czy złożonością ludzkiej natury.

Bogactwo znaczeń

XVII-wiecznych miłośników sztuki charakteryzowało zamiłowanie do rozwiązywania zagadek ukrytych w malarskich kompozycjach. Odczytanie przekazu zawartego w kumulacji przedmiotów codziennego użytku wymagało od odbiorcy szerokiej wiedzy humanistycznej, znajomości Biblii i bystrego umysłu.

Gijsbrecht Leytens (1586–pomiędzy 1642 a 1657), Pejzaż zimowy, obraz na płótnie, kolekcja ERGO Hestii

Fascynacja Italią i grą światła

Artyści, których prace można zobaczyć na wystawie, tworzyli w Antwerpii oraz w Amsterdamie, Hadze, Utrechcie, Haarlemie, Lejdzie i Rotterdamie. Jednak inspiracji poszukiwali także w słonecznej Italii. Rzym, będący ówcześnie stolicą sztuki, wyznaczał nowe trendy, które podejmowali także artyści na Północy. W ich dziełach można odnaleźć nie tylko fascynację alpejskim krajobrazem, ale i na nowo odkrywaną kulturą antyczną.

Podróż w czasie

Muzeum może poszczycić się największą w Polsce, liczącą ponad 900 prac kolekcją malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Jej reprezentatywna część stale pokazywana jest w Galerii Sztuki Dawnej. Galeria i wystawa Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii stwarzają niepowtarzalną okazję, by zanurzyć się w klimat XVII-wiecznych miast, szlacheckich dworów i magnackich rezydencji.

Wystawie towarzyszy różnorodny program edukacyjny oraz bogato ilustrowany katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Sztuka koi

Koimy tęsknoty i oddajemy głos publiczności

Muzeum świętuje otwarcie nową kampanią promocyjną – prezentujemy wybrane obrazy z kolekcji opatrzone komentarzami zwiedzających o kojącej mocy sztuki w trudnych czasach pandemii. Gdy muzea pozostawały zamknięte, nawet zdalny kontakt ze sztuką był dla wielu osób formą wytchnienia. W tym trudnym czasie zapytaliśmy naszych widzów, za którymi dziełami z muzealnej kolekcji najbardziej się stęsknili i dlaczego. W nadesłanych komentarzach internauci wyrażali tęsknotę za dawnym, normalnym życiem oraz obawy spowodowane pandemią. Te krótkie teksty pokazują, jak niezastąpionym i skutecznym narzędziem do opisywania i przeżywania rzeczywistości jest sztuka, która nie tylko cieszy zmysły i karmi duszę, ale także koi tęsknoty.

Wybrane komentarze prezentujemy w przestrzeni miejskiej i wirtualnej z jednoczesnym zaproszeniem do stacjonarnych odwiedzin w Muzeum. Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt ze sztuką okaże się dla nas wszystkich ukojeniem i skuteczną terapią po trudnych doświadczeniach pandemii.

Godziny otwarcia

poniedziałki: nieczynne, wtorki–czwartki: 10.00–18.00, piątki: 10.00–20.00, soboty–niedziele: 10.00–18.00

Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 10 zł, dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł, wtorek – wstęp bezpłatny do galerii stałych.

Sztuka koi

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.