Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Vincenzo Catena (ok. 1520 r.) — „Rycerz adorujący Dzieciątko i Maryję”

Vincenzo Catena (ok. 1520 r.) — „Rycerz adorujący Dzieciątko i Maryję”

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak

uprzejmie zaprasza na spotkanie z obrazem jak ze snu i jego tajemnicą

Vincenzo Catena (ok. 1520 r.) – Rycerz adorujący Dzieciątko i Maryję

Rozwiązanie zagadki obrazu z Galerii Narodowej w Londynie

26 sierpnia 2022 roku o godz. 17.00.

Maszyna czasu, czyli obraz Wiktora Carpaccia pt. Cud św. Tryfona z 1506 r., odkryty przez nas we Francji w zeszłym roku, działa coraz wydajniej. Obraz okazał się prawdziwym skarbem jako źródło historyczne! Przedstawione na nim osoby publiczne, namalowane realistycznie z obserwacji w celu wzmocnienia przekazu propagandowego, umożliwiły krzyżową identyfikację tożsamości nieznanych osób już na trzech renesansowych obrazach ze światowych kolekcji: w Muzeum Nortona Simona w Pasadenie, Muzeum Państwowym w Amsterdamie i Galerii Narodowej w Londynie.

W najbliższy piątek w Zderzaku rozwiążemy zagadkę słynnego obrazu weneckiego malarza Wincentego Cateny (1480–1531), znajdującego się w londyńskich zbiorach od roku 1853. Zagadka Rycerza adorującego Dzieciątko i Maryję spędzała sen z powiek pokoleniom historyków sztuki z powodu wysokiej klasy artystycznej malowidła, jego sporych rozmiarów i wyrazistych detali. Prawda zdawała się na wyciągnięcie ręki, lecz przez dwa wieki nikomu nie udało się do niej zbliżyć. Obraz strzegł pewnej tajemnicy, dlatego sam był jak sen.

Kim jest rycerz czołgający się na czworakach przed Dzieciątkiem i Maryją? Czemu ma turecki kindżał? Wyczerpująca analiza semantyczna przeprowadzona przez amerykańską badaczkę Carolyn C. Wilson, opublikowana przed dziewięcioma laty w czasopiśmie naukowym „Artibus et Historiae”, nie wyjaśniła  tożsamości bohatera, lecz uporządkowała przestrzeń symboliczną obrazu. Dlatego zaczniemy od omówienia artykułu, który podsunął nam szereg cennych argumentów na rzecz… no właśnie. Skąd my go znamy?

Foto: Vincenzo Catena, „Rycerz adorujący Dzieciątko i Maryję”, olej na płótnie, 153.6 x 267.3 cm, Wenecja, ok. 1520, Galeria Narodowa w Londynie. Foto © The National Gallery, London.

Sapere aude! Zapraszamy do dalekiej podróży.

Wstęp wolny. Datki na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie mile widziane.

Przypominamy, że wystawa Zbigniewa Horbowego pt. Światła / Lights potrwa do 10 października.

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.