Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zdzisław Beksiński — rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Zdzisław Beksiński — rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Nowohuckie Centrum Kultury

Zdzisław Beksiński 

— rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Czasowa wystawa w Białej Galerii stu rysunków i stu fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Artysta nigdy nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka po abstrakcyjne faktury i kolaże.

Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) zwiedzający zobaczą prace z lat 1956–2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.

Nawet kiedy został słynnym malarzem, którego obrazy w latach 70. i 80. niemal wszystkie znikały z wystaw, nabywane za solenne jak na owe czasy kwoty, nie przestawał rysować. Owszem, bywały okresy intensywniejszego i mniej intensywnego tworzenia na papierze. Zmieniał także techniki i style rysowania. Z wszystkich swoich artystycznych aktywności właśnie w rysunku zademonstrował najszerszą skalę możliwości. – Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu „Rysunek” (wyd. Nowohuckie Centrum Kultury, 2016) 

Są fotografie całkowicie abstrakcyjne, gdzie główną rolę gra światło, przemienność form i faktur. Pojedyncze przedmioty fotografowane z bliska przemieniają się w tajemnicze zjawiska bliskie złudzeniom optycznym. Gałęzie pokrytego śniegiem drzewa wyglądają jak zamieć śnieżna. Ukryte w cieniu biblioteczne książki przypominają drewniane bierwiona ułożone pod murem. (…) Zdjęcia są precyzyjnie ustawiane, specjalnie oświetlane, potem poddawane wielorakim obróbkom technicznym w pracowni. Wszystkie są nieodmiennie czarno-białe, co jeszcze potęguje wrażenie niezwykłości, podbija kontrasty, ujawnia dziwne faktury płaskiej przecież powierzchni. – Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu „Fotografia” (wyd. Nowohuckie Centrum Kultury, 2016)

Wystawa czynna od 18 sierpnia do 2 września 2021 roku w godz. 11.00-19.00.

Bilety – 10 / 8 zł (wstęp na wystawę z biletem do Galerii Zdzisława Beksińskiego).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.