Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Rynek Główny — „salon Krakowa”
Rynek Główny — „salon Krakowa”
20 listopada 2024 roku, godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy na wydarzenie z cyklu „Z Krakowem na Ty!”.
Kraków bez Rynku Głównego nie byłby tak wspaniały i wyjątkowy. Odkąd ten plac powstał, spełniał jedne z najważniejszych zadań w mieście. To na nim spotykali się mieszkańcy. To o Rynek, przestrzeń reprezentacyjną, dbano w sposób szczególny. Ten plac był świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń. Tutaj toczyło się życie Krakowa. Był niemalże jak… salon. Właśnie o Rynku Głównym dowiemy się nieco na wykładzie: jak i dzięki komu powstał, jak zmieniał się przez setki lat istnienia, do czego służył oraz jakich wydarzeń można było być na nim świadkiem.
Prowadzenie: pan Adrian Tylek. Wstęp wolny.
20 listopada, godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51
Muzeum Podgórza zaprasza na kolejną edycję dorocznego seminarium popularnonaukowego, kontynuującego tradycję Sesji Podgórskich zapoczątkowanych przed laty przez śp. Andrzeja Znamirowskiego.
W roku 2024 obchodzimy 240-lecie założenia Podgórza przez cesarza Józefa II, dlatego tegoroczna edycja poświęcona będzie miastu w okresie przedautonomicznym (1784‒1866). O wybranych aspektach opowiedzą Państwu goście oraz pracownicy Muzeum Podgórza, którzy przygotowali pięć referatów.
Program spotkania:
godz. 17.30 otwarcie seminarium
godz. 17.40‒18.00 pan dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej): Polityczne tło powstania miasta Podgórza i pierwsze lata jego funkcjonowania
godz. 18.05‒18.25 pani Anna Sokulska: Nieznane początki podgórskiej figury Boga Ojca
godz. 18.30‒18.50 pani Anna Warzecha (Muzeum Krakowa): Kilka uwag o wyposażeniu pierwszego kościoła św. Józefa
godz. 18.55‒19.15 pan Jakub Jastrzębski (Muzeum Krakowa): Nieznany dom na nieznanej ulicy w nieznanym mieście
godz. 19.20‒19.40 pan dr inż. arch. Robert Gaweł (Muzeum Krakowa): Nie od razu Podgórze zbudowano…
godz. 19.45‒20.15 podsumowanie i dyskusja
godz. 20.20 zakończenie seminarium
20 listopada, godz. 18.00
Brama przy Starym Cmentarzu Podgórskim (ul. Wielicka 1)
Zapraszamy na spotkanie poświęcone tragicznym wydarzeniom okresu II wojny światowej.
20 listopada 1943 roku przy Starym Cmentarzu Podgórskim, obok miejsca, w którym obecnie stoi kapliczka Boga Ojca, Niemcy rozstrzelali 10 Polaków. Egzekucja była odwetem władz niemieckich za wykonanie przez żołnierzy polskiego podziemia wyroku śmierci na strażniku więziennym Nowaku, mordującym polskich więźniów przetrzymywanych w więzieniu przy ul. Senackiej.
Prowadzenie: pani Melania Tutak, pan Tomasz Stachów. Wstęp wolny.
21 listopada, godz. 17.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zapraszamy na oprowadzanie w ramach cyklu „Jesień średniowiecza”.
Ekspozycja w podziemiach Rynku Głównego jest rozległym rezerwatem archeologicznym, przestrzenią pozostałą po badaniach wykopaliskowych prowadzonych w latach 2005–2006. Zainteresowania badawcze najważniejszą przestrzenią publiczną miasta sięgają schyłku XIX w. Wtedy to odsłonięto romańskie mury kościoła pw. św. Wojciecha i towarzyszące świątyni wczesnośredniowieczne pochówki szkieletowe. W następnych dekadach odkryto nie tylko pozostałości rozległego cmentarzyska, lecz potwierdzono również zasiedlenie tej przestrzeni przed Wielką Lokacją, w XII–XIII w. Najnowsze badania doprecyzowały ustalenia w tym obszarze, a także rzuciły więcej światła na zagadnienie późnośredniowiecznej architektury mieszczańskiej.
Jej relikty, obok pochówków i chat przedlokacyjnych, są obecnie istotnym elementem narracji wystawy zlokalizowanej pod płytą Rynku. Oprowadzanie będzie próbą spojrzenia na ekspozycję z perspektywy naukowej archeologii, stanowiącej kluczową dyscyplinę w badaniach nad średniowiecznym Krakowem.
Prowadzenie: pan Dominik Lulewicz. Wstęp z biletem na wystawę.
21 listopada, godz. 18.00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Zapraszamy do Rydlówki z okazji sto czterdziestej rocznicy urodzin zasłużonej pielęgniarki, nauczycielki i patriotki: Anny Rydlówny, znanej większości jako Haneczka z Wesela Stanisława Wyspiańskiego.
W ramach cyklu „Herbatka u Rydlów” odbędzie się spotkanie, podczas którego przybliżymy życiorys i dokonania zawodowe tej niecodziennej postaci. Opowiemy o jej zasługach i dokonaniach w pracy pielęgniarskiej, dydaktycznej oraz patriotycznej. Będzie to okazja, żeby poszerzyć wiedzę o kobiecie, która poświęciła życie pomocy chorym i potrzebującym.
Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.