Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Sapiehowie. Kolekcjonerzy i mecenasi

Sapiehowie. Kolekcjonerzy i mecenasi

Zamek Królewski na Wawelu

Sapiehowie. Kolekcjonerzy i mecenasi

4 października — 31 grudnia 2011 r.

Wystawa, dedykowana jednemu z najznakomitszych rodów dawnej Rzeczypospolitej, została pomyślana jako prezentacja kolekcji Sapiehów – dzieł sztuki obecnie znajdujących się w zbiorach: Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego i Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu oraz muzeów Wilna i Telsz.

Protoplastów tej wyjątkowej rodziny więzy krwi łączyły z Potockimi, Radziwiłłami, Czartoryskimi i Jabłonowskimi. Członkowie obu linii rodu – różańskiej (czerejskiej) i kodeńskiej (krasiczyńskiej) – piastowali najwyższe urzędy i godności, jako mężowie stanu kształtowali politykę kraju i jego siłę militarną, a także znaczną rolę odegrali w dziejach polskiej kultury. Po II wojnie światowej w r. 1954 część związanych z rodziną zabytkowych przedmiotów, skonfiskowanych podczas rewizji dokonanej przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w budynku Kurii Metropolitalnej w Krakowie, trafiła na Wawel jako depozyt. Dzieła te – pozostałe z olbrzymich niegdyś rodzinnych kolekcji – po kilkudziesięciu latach zwrócono prawowitym właścicielom; stopniowo są od nich wykupywane, a niektóre z nich pozostają w muzeum jako dary lub depozyty. Kolekcja sapieżyńska na Wawelu liczy dziś około 300 obiektów, a ponad 1000 cennych starodruków obejmuje, przechowywana tutaj, biblioteka sapieżyńska, pochodząca z pałacu w Krasiczynie i dlatego też Wawel wydaje się najlepszym miejscem do zaprezentowania Sapiehów jako kolekcjonerów i mecenasów.

Sarmackie oblicze rodu ukazuje unikatowa galeria przodków z kościoła Św. Anny w Kodniu, złożona z 72 obrazów. Na wystawie znajdują się też militaria związane z odsieczą wiedeńską i zbiór pasów kontuszowych z kolekcji krasiczyńskiej, a także wysokiej klasy dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej – malarstwo, augsburskie złotnictwo, paryskie zegary, gobeliny i makaty. Archiwalne fotografie przybliżają dramatyczny rozdział w dziejach rodziny – konfiskatę w r. 1952 bezcennych obiektów przechowywanych w pałacu biskupim w Krakowie, a równocześnie próbę skompromitowania przez ówczesne władze polityczne metropolity krakowskiego kardynała Adama Stefana Sapiehy.

Wystawa będzie prezentowana także w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, od lutego do maja 2012 roku.

Więcej informacyj: http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=13

Zamek Królewski na Wawelu: Wawel 5, Kraków.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.