Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wokół Galerii Sztuki XIX Wieku

Wokół Galerii Sztuki XIX Wieku

Muzeum Narodowe w Warszawie

Wokół Galerii Sztuki XIX Wieku

Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw stałych Muzeum Narodowego w Warszawie i jego wizytówka. Na ekspozycji można zobaczyć kilkaset prac najwybitniejszych polskich artystów.

Sarbak gra Chopina

20 marca 2022 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert pani Małgorzaty Sarbak. Artystka wykona wybrane mazurki Fryderyka Chopina na fortepianie tangentowym. Pani Sarbak gra na nim jako jedyna w Polsce. Kładzie nacisk na historyczny aspekt wykonawczy, jednocześnie sięgając po nowe środki wyrazu i czerpiąc z wyjątkowych możliwości oferowanych przez ten instrument. Bezpłatne wejściówki są dostępne online oraz w kasie Muzeum. Koncert zorganizowany we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną. Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć zbiórkę Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz Ukrainy.

Przyjazna przestrzeń edukacyjna

W przerwie od zwiedzania zapraszamy do nowej przestrzeni edukacyjnej na pierwszym piętrze Muzeum. Można tu porysować, pobawić się i odpocząć. Najmłodsi mogą skorzystać z pomocy edukacyjnych, kolorowych książek i albumów, a także swobodnie bawić się zgromadzonymi w sali zabawkami. Aranżacja przestrzeni jest wyraźnie inspirowana dziełami ze znajdującej się tuż obok Galerii Sztuki XIX Wieku.

fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Arcydzieła polskiego malarstwa

Pod koniec 2021 r. Galeria Sztuki XIX Wieku przeszła rearanżację. Zachowano wcześniejszą narrację wystawy, ale uzupełniono ją o dodatkowe wątki. W sumie zaprezentowano około trzystu obiektów w nowej oprawie barwnej i infograficznej. Są wśród nich prace m.in. Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego oraz wielu innych. Więcej uwagi poświęcono m.in. dziełom Witolda Wojtkiewicza, jednego z czołowych malarzy Młodej Polski, a twórczość Jana Matejki skonfrontowano z dorobkiem jego utalentowanego ucznia Maurycego Gottlieba.

Godziny otwarcia Muzeum: poniedziałki: nieczynne, wtorki–czwartki: godz. 10.00–18.00, piątki: godz. 10.00–20.00, soboty–niedziele: 10.00–18.00.

Zbiórka darów

Muzeum włącza się w akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy, we współpracy z organizacjami humanitarnymi prowadzi także zbiórkę podstawowych produktów z przeznaczeniem dla osób, które uciekły do Polski przed wojną.

Rzeczy można przynosić do budynku w Alejach Jerozolimskich 3 (od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00–18.00, a w piątek do godz. 20.00) – wejście dla zwiedzających. Aktualizowana lista potrzebnych rzeczy jest dostępna w mediach społecznościowych Muzeum. Obecnie potrzebne są przede wszystkim artykuły higieniczne i medyczne. Muzeum nie przyjmuje pieniędzy – wszystkich, którzy chcą zaoferować taką formę pomocy, prosimy o dokonywanie wpłat na konta ogólnopolskich organizacji pomocowych.

Osoby, które uciekły przed wojną, mogą zwiedzać Muzeum bezpłatnie.

fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

zdjęcia: Bartosz Bajerski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.