Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Multiple Säkularitäten

Multiple Säkularitäten

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

3 marca 2015 roku, godz. 18.00, odbędzie się wykład pani prof. dr hab. Moniki Wohlrab-Sahr z Uniwersytetu w Lipsku zatytułowany Multiple Säkularitäten, a wchodzący w skład cyklu wykładów im. Norberta Eliasa.

Odchodzenie ludzi od religii, sekularyzacja, jest jednym z wielkich tematów nauk społecznych, także ze względu na to, że fenomen ten przyjmuje tak różne postacie. Od ponad dwudziestu lat debaty socjologiczne nad religią i sekularyzacją polegają na konfrontacji krytyków i obrońców tezy o nieuniknionej sekularyzacji. Równocześnie mamy do czynienia z debatą nad rolą sekularyzmu we współczesnych systemach politycznych i kulturowych, między innymi z powodu silnej obecności mniejszości religijnych w wielu krajach Europy. Prof. dr hab. Monika Wohlrab-Sahr z Uniwersytetu w Lipsku przedstawi w swoim wykładzie koncepcję „multiple secularities”. Sekularyzm jest w tej koncepcji określany poprzez znaczenia kulturowe, które stanowią podstawę dla wytyczania granic w kwestii stosunku do religii. Koncepcja ta zostanie zilustrowana kilkoma przykładami.

Pani prof. dr hab. Monika Wohlrab-Sahr jest kierownikiem katedry nauk społecznych w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Lipsku, pracuje nad socjologią religii i metodami jakościowymi w badaniach socjologicznych.

Zapraszamy: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, ul. Strażnicza 1-3, Wrocław. Wykład w języku niemieckim.

Plakat do pobrania

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.