Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Selekcja artystów w polskim polu sztuki

Selekcja artystów w polskim polu sztuki

Galeria Zderzak

Jak to się dzieje, że choć jedni są w stanie stworzyć dzieło sztuki pojedynczym gestem, to innym, choćby wkładali dużo wysiłku, to się nie udaje? Pan Feliks Tuszko, socjolog, opowie o własnych badaniach dotyczących selekcji w sztuce.

Wraz z przemianami kapitalizmu nastąpiła przemiana istotnych z punktu widzenia struktury pola procesów selekcji. Postępująca finansjalizacja świata sztuki i wzrost znaczenia tego sektora dla globalnej gospodarki sprawiły, że w coraz większym stopniu to artysta, a nie jego dzieła, jest przedmiotem testu i oceny. Stawką współczesnej selekcji jest zatem nie to, czy dzieło jest udane, a to, czy ktoś w ogóle jest w stanie wytworzyć coś, co będzie dziełem sztuki.

Badanie biografii młodych artystów w kontekście selekcji, przeprowadzone przez Autora, pozwoliło na wyciągnięcie wniosków odnoszących się do logiki polskiego pola sztuki oraz jej związku ze ścieżkami życiowo-zawodowymi artystów i przemianami systemu ekonomicznego.

Feliks Tuszko – doktorant socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy naukowej zajmuje się problemem wytwarzania wartości dzieł sztuki. Obecnie, w ramach Max Planck Partner Group for the Sociology of Economic Life w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, bada pracę ekspertów sukcesyjnych. Menadżer kultury – m.in. przez kilka lat współprowadził warszawską Pracownię Duży Pokój.

Zapraszamy do dyskusji: 15 listopada 2019 roku o godz. 17.00.

Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, Kraków

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.