Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Siemiradzki, jakiego nie znacie

Siemiradzki, jakiego nie znacie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Siemiradzki, jakiego nie znacie

12-13 kwietnia 2018 roku Muzeum Narodowe w Krakowie i Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata organizują konferencję The Henryk Siemiradzki that we do not know. Wystąpień można będzie wysłuchać w Gmachu Głównym (12 IV) oraz w Galerii Malarstwa XIX wieku w Sukiennicach (13 IV). Obrady w języku angielskim zostaną podzielone na dwa panele: tematów z zakresu historii sztuki oraz technologiczny.

W pierwszej części mamy nadzieję poznać nieznane dotąd aspekty życia i twórczości Henryka Siemiradzkiego. Natomiast podczas panelu związanego z kwestiami technologicznymi zaprezentowane zostaną wyniki badań sposobu pracy, technologii i materiałów stosowanych przez autora „Pochodni Nerona”. Celem tej części konferencji jest spotkanie i po raz pierwszy podzielenie się efektami dociekań badaczy analizujących różne aspekty warsztatu sławnego artysty – mówi pani Dominika Sarkowicz z Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

W zorganizowanej w 175. rocznicę urodzin artysty konferencji biorą udział naukowcy z ośrodków badawczych z kilku krajów Europy. Spotkanie towarzyszy projektowi Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego, realizowanemu przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie i Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, a finansowanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Dzieła Henryka Siemiradzkiego wciąż pojawiają się w sprzedaży w ofercie największych domów aukcyjnych w Europie i osiągają tam wysokie ceny. Dla Muzeum postać malarza ma wyjątkowe znaczenie: w roku 1879 artysta postanowił przekazać płótno Pochodnie Nerona jako zaczątek kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Obraz został zapisany pod numerem 1. w księgach inwentarzowych nowo powstałej instytucji.

Zakończenie wystawy „Sztuka teraz” oraz aukcja prac

Prace artystów, które przez ponad dwa miesiące wystawione były w Muzeum Narodowym w Krakowie, trafiają na aukcję. Poprowadzi ją pan Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego. Dochód zostanie przeznaczony na działania „Szlachetnej Paczki”. Aukcja odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.00 w Pałacu Czeczotki (ul. Świętej Anny 2). Będą na niej prezentowane fotografie licytowanych dzieł sztuki, natomiast oryginały prac można oglądać do 15 kwietnia w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim 9. Więcej

Czapscy – Herbertowie. Niezwykła książka, niezwykłe spotkanie

Kierownik Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12), pani Agnieszka Kosińska, oraz redaktor naczelna „Zeszytów Literackich”, pani Barbara Toruńczyk, zapraszają na prezentację najnowszych publikacji: książki Józef i Maria Czapscy. Katarzyna i Zbigniew Herbertowie. Korespondencja, wydanej przez Fundację Zeszytów Literackich, oraz 141. numeru „Zeszytów Literackich”, poświęconego Józefowi Czapskiemu. Malarz i pisarz, któremu poświęcony jest najnowszy budynek Muzeum Narodowego w Krakowie, był starszy od swojego korespondenta o pokolenie. Stanowił dla niego ucieleśnienie artysty i ważnego świadka XX wieku. Herbert był z kolei dla Czapskiego najzdolniejszym poetą swego pokolenia, a także oddanym przyjacielem. W trwającej ponad trzydzieści lat korespondencji poruszają problemy sztuki, literatury i wiary, są w niej także opisy codzienności i klimat łączącej jej autorów przyjaźni. Wydane przez Fundację Zeszytów Literackich listy pozwalają spojrzeć na nowo na historię Polski, jej kulturę i sztukę. Są też wyjątkowym wskazaniem, jak z godnością szukać piękna i zachować siły twórcze, i jak związać te poszukiwania z poczuciem odpowiedzialności za los współczesnych.

Podczas spotkania wokół Korespondencji Marii i Józefa Czapskich z Katarzyną i Zbigniewem Herbertami pokażemy reprodukcje rękopisów listów Czapskich i Herbertów. Będziemy się mogli przekonać, czy słuszne są legendy o tym, iż pismo Czapskiego jest niemal nieczytelne i dużo trudu trzeba włożyć w jego odczytanie. Zobaczymy też, jak piękne są listy autora Oka – to właściwie swoiste palimpsesty, pokryte rysunkami i szkicami, studiami ludzi, natury i obrazów. Zobaczymy także listy Herberta, które poeta często ilustrował zabawnymi autoportretami, rysunkami przedstawiającymi zwiedzane miasta czy ukochane dzieła sztuki. Czy Herbert miał zadatki na prawdziwego malarza? Jego przyjaciel, malarz Jan Lebenstein, twierdził, że autor Pana Cogito miał świetną kreskę.

Spotkanie rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 18.00. Poprowadzi je pani Agnieszka Kosińska, a w rozmowie udział wezmą: pani Barbara Toruńczyk, pan Jan Strzałka (edytor listów) i pan Mikołaj Nowak-Rogoziński. Wstęp wolny.

Nowa wystawa – studenckie notatniki na wystawie w Pawilonie Józefa Czapskiego

Na wystawie pokonkursowej NOTO 2018 w Pawilonie Józefa Czapskiego od 17 do 29 kwietnia można oglądać 80 notatników młodych artystów nie tylko z Polski, nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie NOTO (organizowanym przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie). Ideą konkursu jest upowszechnianie tradycji ręcznych notacji, szkiców i koncepcji twórczych w dobie powszechnego stosowania mediów cyfrowych jako narzędzia natychmiastowego zapisu. Intymność współczesnego, ręcznego notowania na papierze współgra ze spuścizną Józefa Czapskiego, szczególnie z jego dziennikami, przechowywanymi przez Muzeum.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród Międzynarodowego Studenckiego Konkursu NOTO 17 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wydarzenia edukacyjne

12 kwietnia

W świecie Damy

cykl: Muzeum Przyjazne (warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, prezentacja Damy z gronostajem, godz. 11.00

prowadzenie: p. Ewelina Krawczyk, wstęp: 2 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Jak sprawić, żeby Bąbelek i Kudłaczek znaleźli źródła wody sodowej?

cykl: Konserwatorskie czwartki

Gmach Główny, wystawa Teraz komiks!, godz. 16.30

prowadzenie: pp. Karolina Budkowska, Joanna Sobczyk (LANBOZ), wstęp z biletem na wystawę

***

Portret podwójny Władysława IV i Cecylii Renaty (?) oraz francuskie wizerunki Marii i Stanisława Leszczyńskich ze zbiorów MNK

cykl: Dyskusja nad obrazem i nie tylko

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 17.30

prowadzenie: pp. prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, Filip Chmielewski, Jerzy T. Petrus, wstęp wolny

***

W salonie Bronisławy Rychter-Janowskiej

cykl: Czwartki u Matejków

Dom Jana Matejki, Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Piotr Gryglaszewski, wstęp wolny

13 kwietnia

O różnych sposobach definiowania komiksu i tym, co z tego wynika

Gmach Główny, sala u Samurajów, godz. 18.00

prowadzenie: p. prof. dr hab. Jerzy Szyłak, wstęp wolny

***

Leonardo da Vinci’s Lady with an Ermine

oprowadzanie w języku angielskim

Gmach Główny, godz. 17.00

***

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 16.30

prowadzenie: p. Justyna Majewska, wstęp z biletem na wystawę

***

14 kwietnia

Historia jerzyka zwyczajnego

cykl: 10+Sztuka / Z natury rzeczy (warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku od 10 do 13 lat)

Gmach Główny, wystawa Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989, godz. 10.30

prowadzenie: p. Izabela Lechowicz, wstęp: 80 zł za cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

W pracowni Jana Matejki

cykl: Zawód: Artysta (spotkania dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat)

Dom Jana Matejki, godz. 10.30

prowadzenie: p. Jagoda Gumińska-Oleksy, wstęp: 5 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Wyspiański kontra Matejko – starcie mistrzów

cykl: Pod rękę z Muzą (spacer muzealny)

wyruszamy spod Gmachu Głównego, godz. 10.30

prowadzenie: p. Jolanta Bobala, wstęp: 10 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

15 kwietnia

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Wyspiański”

Gmach Główny, godz. 12.00 i 14.00

prowadzenie: pp. Katarzyna Tumułka (godz. 12.00) i Martyna Majsterek (godz. 14.00), wstęp z biletem na wystawę

17 kwietnia

Od wzornictwa do dizajnu

Gmach Główny, sala U Samurajów, godz. 18.00

prowadzenie: prof. Czesława Frejlich, kurator wystawy Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989, wstęp wolny

18 kwietnia

W poszukiwaniu szlachetnej prostoty. Thorvaldsen i winckelmannowski ideał estetyczny

cykl: Arcydzieła kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, godz. 16.30

prowadzenie: p. Agata Małodobry, wstęp wolny

***

Dziennik Anny Frank i jego wpływ na edukację o Holokauście w świecie

cykl: Oblicza dziennika

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Piotr Trojański, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.