Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Skandynawowie na Skrzyżowaniu Kultur

Skandynawowie na Skrzyżowaniu Kultur

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który odbędzie się w dniach 25 września – 1 października 2011 r. Koncerty i spotkania tradycyjnie odbywać się będą w Sali Kongresowej i w namiocie festiwalowym ustawionym przed Pałacem Kultury i Nauki.

Tegoroczne edycja jest poświęcona muzycznym korzeniom kultury europejskiej.

Podczas festiwalu wystąpią artyści z Finlandii i Szwecji: MARIA KALANIEMI oraz zespół HOVEN DROVEN.

Maria Kalaniemi pochodzi z Finlandii, gra na akordeonie i uznawana jest za wirtuozkę tego instrumentu. Podczas koncertu zaprezentuje nagrania ze swojej najnowszej płyty Vilda Rosor.

Mistrzyni gry na akordeonie guzikowym, jest jednym z czołowych współczesnych fińskich wirtuozów tego instrumentu. W swojej twórczości sięga do korzeni muzyki folkowej i klasycznej, ale jej ambicje i umiejętności wykraczają daleko poza istniejące style.

Od ósmego roku życia gra na akordeonie guzikowym. Najpierw przez jedenaście lat studiowała grę klasyczną, potem zwróciła się ku swoim fascynacjom i kontynuowała naukę w departamencie muzyki folkowej Akademii Sibeliusa. Obecnie wykłada na Wydziale Muzyki Folkowej Akademii Sibeliusa. Grająca doskonale technicznie, biegła w improwizacji, jest także pełnym siły, intuicji i wrażliwości kompozytorem. Jej utwory stylistycznie dotykają wielu rejonów, a ich siłą napędową jest melodia. Nazywana jest „Erikiem Satie akordeonu”.

Artystka wydała albumy z zespołami Niekku, Aldargaz, Maria Kalaniemi Trio, duetem Maria Kalaniemi / Timo Alakotila, Ramunder, Accordion Tribe i innymi.

Jej nowa płyta Vilda Rosor (wydana przez Aito Records), na której bada swoje fińsko-szwedzkie korzenie, koncentrując się na wokalu, weszła do notowania World Music Charts Europe. Początkowo zajmując drugie miejsce, płyta utrzymała się przez trzy miesiące w pierwszej dziesiątce listy. Jej poprzedni krążek, Bellow Poetry, nagrany z udziałem gitarzysty Olli Varisa, także przez trzy miesiące utrzymywał się w pierwszej dziesiątce World Music Charts.

Olli Varis (gitara) od wielu lat występuje razem z Marią. Jest członkiem zespołów Aldargaz, Maria Kalaniemi Trio, duetu Bellow Poetry oraz grupy Vilda Rosor. Varis występował również z innymi fińskimi zespołami, takimi jak Trepaanit, Helsinki Mandoliners i wieloma innymi.

Eero Grundström (fisharmonia, harmonijka ustna) jest jednym z najbardziej aktywnych fińskich muzyków. Grał na albumie Marii Vilda Rosor, występował z takimi artystami, jak Sväng, Spontaani Vire i wieloma innymi wokalistami i zespołami.

www.myspace.com/mariakalaniemi

Hoven Droven – ich brzmienie to zaraźliwe połączenie tradycyjnego szwedzkiego folku, ostrej perkusji i agresywnych gitar. Pierwotny skład zespołu Hoven Droven uformował się w liceum Birka Folk High School, w Östersund, w 1989 r. W pierwszym roku swojego istnienia, grupa angażowała się w różne akustyczne eksperymenty oparte na szwedzkiej muzyce ludowej. W latach 1991-94 zespołowi udało się także być gościem w każdej szwedzkiej stacji radiowej i telewizyjnej, nie mając nawet na koncie wydanej płyty! Nagrali jedynie kasetę Modern Musik Från Förr, która była sprzedawana podczas koncertów.

W tym czasie zespół zaczął dużo koncertować i zanim przystąpił do nagrywania drugiego albumu Grov wydanego w 1996 r., dał już około 100 koncertów, między innymi w Norwegii, Danii, Belgii i na Wyspach Owczych. W styczniu 2001 r., grupa nagrała płytę Hippa. Po raz pierwszy zdecydowali się na wyciszenie elektrycznych gitar i postawienie na bardziej organiczne brzmienie. Zaowocowało to akustyczną i znacznie spokojniejszą płytą.

Wiosną 2004 r., zespół nawiązał współpracę z Dalasinfoniettan, jedną z najwybitniejszych szwedzkich orkiestr symfonicznych. Ich pracę uwieńczyła trasa koncertowa i dwa występy w szwedzkim amfiteatrze Dalhalla.

Mija właśnie 20 lat, od kiedy zespół Hoven Droven zaczął koncertować na żywo! We wrześniu ukaże się ich najnowszy album Rost.

Skład zespołu:

Kjell-Erik Eriksson – skrzypce

Bo Lindberg – gitara

Jens Comén – saksofon

Björn Höglund – bębny i instrumenty perkusyjne

Pedro Blom – gitara basowa

www.hovendroven.com

Dzień 2 – 26/09, godz. 19:00 – Kobiety Świata na Skrzyżowaniu Kultur

Namiot festiwalowy przed PKiN

Maria Kalaniemi / Finlandia

Mercedes Peón / Galicja, Hiszpania

Dzień 5 – 29/09, godz. 19:00 – Wikingowie i Kruki

Namiot festiwalowy przed PKiN

Hoven Droven / Szwecja

Corvus Corax / Niemcy

Plac Defilad 1, Warszawa

Szczegóły programu oraz dodatkowe informacje zamieszczane są sukcesywnie na stronie festiwalu: www.festival.warszawa.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.