Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Skarb Średzki. Cesarze, królowie, książęta

Skarb Średzki. Cesarze, królowie, książęta

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Skarb Średzki. Cesarze, królowie, książęta

1 października30 grudnia 2021 roku

Klejnoty i monety wchodzące w skład odnalezionego ponad 30 lat temu skarbu to jedne z najbardziej niezwykłych zabytków w zbiorach Muzeum. Tegoroczna wystawa przybliży losy władców, z którymi związane są te bezcenne klejnoty.

Unikatowy zespół średniowiecznych precjozów został ukryty w połowie XIV wieku w Środzie Śląskiej – mieście położonym na szlaku handlowym łączącym Wschód z Zachodem Europy. Jednak historia skarbu i powstania należących do niego klejnotów przenosi widzów daleko poza śląski horyzont.

Pojawiają się w niej postacie należące do najważniejszych rodów panujących, w których rękach spoczywały losy średniowiecznej Europy: Staufów, Andegawenów, Walezjuszy, Luksemburgów i Przemyślidów. Fryderyk II – zdobywca Italii i cesarz, Filip VI – król Francji, Karol de Valois – założyciel dynastii Walezjuszy, Jan Luksemburski – nieustraszony rycerz i król Czech, cesarz Karol IV, który uczynił z Pragi światową metropolię, i jego francuska małżonka Blanka.

Cesarze, królowie i książęta – ich ambicje, niezwykłe losy, małżeństwa i konflikty – to o nich opowiadają klejnoty odnalezione przypadkowo w 1989 r. Ich historię przybliży wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wydarzenie towarzyszące wystawie:

23 października, godz. 12.00

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Skarb ze Środy Śląskiej – wykład pana Jacka Witeckiego, kuratora wystawy (online na Facebooku)

Zapinka z figurą ptaka, XIII w., Węgry, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.