Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Skarb średzki. Królewskie zaślubiny

Skarb średzki. Królewskie zaślubiny

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Skarb średzki. Królewskie zaślubiny

1 października30 grudnia 2022 roku

Kurator wystawy: Jacek Witecki

Jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w XX wieku można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tematami tegorocznej prezentacji będą historia, polityczne znaczenie i ceremoniały królewskich ślubów Karola IV i Blanki de Valois oraz Jana Luksemburskiego i Elżbiety Przemyślidówny.

Zwiedzający poznają okoliczności objęcia tronu czeskiego przez dynastię Luksemburgów i dowiedzą się, jaką rolę odegrały królewskie małżonki. Poza prezentacją zabytków przypomniane zostaną także okoliczności i ceremonie związane z zaślubinami na dworach w epoce średniowiecza.

Skarb Średzki jest uważany za jedno z najważniejszych odkryć tego rodzaju w Europie. Zespół złotych klejnotów koronnych ze skarbca królów czeskich, władających wówczas Śląskiem, zawiera między innymi ślubną koronę kobiecą z początku XIV w., cesarską zaponę z XIII w., kilka tysięcy srebrnych i złotych monet oraz inne bezcenne precjoza, oddane w zastaw średzkiemu bankierowi przez Karola IV, króla Czech i późniejszego cesarza rzymskiego.

skarb średzki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.