Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Skarby Mennicy Warszawskiej 1766-1868

Skarby Mennicy Warszawskiej 1766-1868

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Wszystkich warszawiaków, miłośników muzealnych pamiątek i numizmatyki oraz turystów zapraszamy do Łazienek Królewskich na unikatową wystawę medaliersko-numizmatyczną Skarby Mennicy Warszawskiej 1766-1868. To jedyna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć zbiory m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu czy też Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej. Wystawę, zorganizowaną w ramach obchodów dwustupięćdziesięciolecia Mennicy Polskiej, będzie można oglądać od 12 maja do 1 października 2016 roku w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich.

W związku z obchodami Mennica Polska we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie, zaplanowała liczne aktywności na terenie warszawskiego zespołu pałacowo-ogrodowego. Już 12 maja w Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii odbędzie się uroczyste otwarcie bezpłatnej wystawy medaliersko-numizmatycznej, obejmującej eksponaty z czasów panowania króla Stanisława Augusta i późniejszych. Wśród nich znajdą się m.in. medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny. Wiele spośród prezentowanych przedmiotów to prawdziwe unikaty, które dotąd nie były udostępniane publiczności.

Dzięki uprzejmości uznanych instytucji kulturalnych z całej Polski oraz kolekcjonerów prywatnych udało nam się stworzyć wyjątkową wystawę, która podsumowuje spory kawałek historii Mennicy Polskiej – mówi pani Inga Kosim z Mennicy Polskiej S.A. Wśród eksponatów będzie można obejrzeć m.in. medal koronacyjny Holzhaeusser z 1764 roku, medal koronacyjny Tomasza Pingo z tego samego roku, pierwszy stempel wykonany przez Jana Filipa Holzhaeussera w Mennicy Warszawskiej z 1766 roku, czy też rodzaj XVIII-wiecznej legitymacji umożliwiającej wejście do budynków menniczych. Oprócz Muzeum w jubileusz Mennicy Polskiej zaangażowały się też inne ważne polskie instytucje: Poczta Polska przygotowała znaczek i kopertę poświęconą jubileuszowi Mennicy Warszawskiej, a Narodowy Bank Polski zdecydował się wybić pamiątkową monetę kolekcjonerską.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.