Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Skrzydła i stal. Rekonstrukcja uzbrojenia jazdy polskiej z czasów Jana III Sobieskiego

Skrzydła i stal. Rekonstrukcja uzbrojenia jazdy polskiej z czasów Jana III Sobieskiego

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Skrzydła i stal. Rekonstrukcja uzbrojenia jazdy polskiej z czasów Jana III Sobieskiego to wystawa czasowa w przyziemiu pałacu wilanowskiego. Można ją oglądać do 30 października 2020 roku.

Doniosłość odsieczy wiedeńskiej można docenić jedynie wtedy, gdy zastanowimy się nad okolicznościami, w których żył i walczył Jan III. W 1683 r. pod Wiedniem przeciwko Turkom prowadzonym żelazną ręką wielkiego wezyra Kara Mustafy stanęły z największym trudem zebrane wojska Świętej Ligi, które prowadził geniusz Jana III. Losy rozpoczętej rano batalii przechylały się to na jedną, to na drugą stronę. O godz. 17.00 król polski i wódz naczelny wojsk zjednoczonej Europy wydał rozkaz generalnego uderzenia. 20 tysięcy husarzy i jeźdźców pancernych ruszyło na wroga z okrzykiem: Jezus, Maryja, ratuj! Na losach bitwy zaważyła szarża husarii. Wiedeń był wolny. Jan III, król Polski i wielki książę litewski, w liście do papieża Innocentego XI podsumował potem ze skromnością: Venimus, vidimus, Deus vicit [Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg].

Na wystawie prezentujemy ubiór i uzbrojenie towarzyszy broni Jana III oraz oporządzenie końskie z końca XVII w. – zrekonstruowane na podstawie interpretacji dostępnych źródeł. Autorzy stworzyli niepowtarzalny zbiór strojów, broni i uzbrojenia używanych przez tzw. autorament narodowy, czyli husarię i pancernych, oddziały, które rozstrzygnęły o losach ówczesnej Europy na przedpolach Wiednia.

Na wystawie zobaczyć można rekonstrukcje strojów i uzbrojenia:

szlachcica – wojskowego,

rzędu i kulbaki wschodniej z przełomu XVII i XVIII w.,

towarzysza pancernego,

towarzysza husarskiego,

porucznika hetmańskiego.

Wstęp z biletem do parku lub pałacu. Kurator wystawy: Tomasz Szajewski.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.