Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

Muzeum Krakowa

Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

13 maja 2023 roku, godz. 11.00

Zbiórka: pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w cyklu spacerów tematycznych.

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł nową architekturę i nowe obszary przestrzeni publicznej na terenie Krakowa. Aleje Trzech Wieszczów stały się wizytówką miasta z wyjątkowej klasy zespołem krajobrazowym i zielenią miejską oraz architekturą reprezentującą różne kierunki i tendencje. W Krakowie długo utrzymywały się styl klasycyzujący i dworkowy oraz zmodernizowany historyzm, a także pojawiały się rozwiązania wywodzące się z założeń „perretowskich” oraz wpływy „szkoły warszawskiej” i Bauhausu. Pod koniec lat 20. XX w. pojawiają się budowle o charakterze modernistycznym, a następnie do głosu doszły bardziej nowoczesne formy. W czasie spaceru przejdziemy z Rynku Głównego do pl. Inwalidów, zahaczając o ulicę Karmelicką i jej okolice.

Prowadzenie: pani Magdalena Smaga. Wstęp: 15 zł (zakup biletów online).

Oprowadzania po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”

12 maja, godz. 16.30

13 maja, godz. 11.00

14 maja, godz. 11.00

Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2023.

Na wystawie stałej historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.

Dlaczego Kraków od początku, bez końca? „Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkich. „Bez końca”, bo chociaż opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając oblicze. „Bez końca”, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie inspiracją dla odkrywania miasta: w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.