Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Śladami Ludwika Guttmanna

Śladami Ludwika Guttmanna

Muzeum Miejskie Wrocławia

Śladami Ludwika Guttmanna — twórcy Igrzysk Paraolimpijskich

29 sierpnia 2021 roku, godz. 14.00

24 sierpnia w Tokio rozpoczęły się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, w których udział bierze prawie pięć tysięcy sportowców z ponad stu sześćdziesięciu krajów. Nie byłoby tego wielkiego sportowego wydarzenia, gdyby nie wyjątkowy człowiek o wielkim sercu, otwartym umyśle i wizjonerskim myśleniu – neurochirurg, wrocławianin Ludwik Guttmann (1899–1980). Dziś jest jednym z najbardziej znanych obywateli naszego miasta, dlatego z okazji Igrzysk Muzeum Miejskie Wrocławia i Biuro Promocji Miasta zapraszają na spacer śladami lekarza, który z Wrocławiem związany był zawodowo i prywatnie przez niemal 20 lat.

Słynny neurochirurg całe życie poświęcił leczeniu pacjentów z urazami rdzenia kręgowego, wprowadzając tę dziedzinę medycyny na nowy poziom i tworząc podwaliny pod jej dalszy rozwój. Urodził się w Toszku na Śląsku, ale to we Wrocławiu zdobył wykształcenie i doświadczenie. Tu też przeprowadziła się część jego najbliższej rodziny, także dzieci Guttmanna były już wrocławianami z urodzenia. Do dziś we Wrocławiu zachowały się miejsca związane z tym wspaniałym człowiekiem, o którym wielokrotna medalistka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Caz Walton powiedziała:

Myślę, że Ludwik Guttmann dla nas — niepełnosprawnych — zmienił świat, to co zrobił, to była całkowita zmiana postrzegania niepełnosprawności. On po prostu przyszedł i miał wizję, jak tego dokonać.

Zaś on sam skromnie podsumowywał swoją zawodową drogę:

Jeśli kiedykolwiek zrobiłem jedną ważną rzecz w mojej karierze medycznej, to wprowadziłem sport w leczeniu i rehabilitacji osób z urazem rdzenia kręgowego i innymi niepełnosprawnościami ruchowymi.

Ludwik Guttmann w pamiętnikach wielokrotnie wspominał wrocławskie lata i wpływ, jaki miało tutejsze środowisko medyczne na rozwój jego zainteresowań urazami rdzenia kręgowego.

Spacer poprowadzi pani Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Zbiórka przed bramą główną Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej 118.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.