Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wystawa „Ślady ludzi”

Wystawa „Ślady ludzi”

Międzynarodowe Centrum Kultury

Ślady ludzi. Cristiano Mascaro. Sławomir Rumiak

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

28 marca7 czerwca 2015 roku

Dwóch artystów, dwa kraje, dwa punkty widzenia. Jeden temat: miasto postrzegane oczami obcego. Miasto pełne śladów ludzi, którzy tworzą je na co dzień.

O ile obraz nie może zastąpić bezpośredniego, zmysłowego poznania budynku, o tyle dobre zdjęcia potrafią wiele opowiedzieć o tym, czego nie jesteśmy w stanie uchwycić wzrokiem nawet wtedy, gdy stoimy przed danym obiektem.

Ferdynand Serapião, brazylijski krytyk architektury, dziennikarz i pisarz

Wystawa jest rodzajem dialogu pomiędzy jednym z najbardziej znanych brazylijskich fotografików, Krystianem Mascarem oraz polskim twórcą, Sławomirem Rumiakiem. Efektem trwającego od 2013 roku projektu jest kilkadziesiąt czarno-białych fotografii oraz film dokumentujący krajobrazy Brazylii i Polski.

Ekspozycja ma swoją premierę w Galerii MCK, za rok będzie pokazana w ramach prezentacji kultury polskiej w Brazylii.

Gdańsk, Warszawa, Łódź oraz Kraków to cztery miasta, które wzbudziły szczególne zainteresowanie Krystiana Mascary podczas trzech wizyt artysty w Polsce. Przyglądał się szczególnie uważnie miejscom pracy – nieczynnym fabrykom. Później skierował swoją uwagę na budownictwo mieszkaniowe oraz tkankę miasta. Zaglądał również do wnętrz prywatnych mieszkań.

Obiektem zainteresowania Sławomira Rumiaka stało się z kolei São Paulo – jedna z największych światowych metropolii, założona przez napływających z głębi Brazylii ludzi poszukujących pracy. Choć mieszkańców miasta liczy się w milionach, film Rumiaka jest ich praktycznie pozbawiony. Zestawiony z fotografiami Mascara zaprasza do odkrycia śladów ludzi: ich miejsc, opowieści, marzeń i tęsknot.

Stefan Stroux, kurator wystawy: Cristiano Mascaro i Sławomir Rumiak to wielcy podróżnicy, badacze i dziecięco zdumieni odkrywcy. Obydwaj zawieszeni są między wektorami przeszłości i przyszłości (…). Wyróżnia ich nie tylko jakość języków artystycznych, ale przede wszystkim ludzkie opowieści. Mówią o ludziach, nawet kiedy tych nie widać.

Wystawa została przygotowana we współpracy z CULTURE.PL. Po prezentacji w Krakowie zostanie w 2016 roku pokazana w Brazylii, w ramach trwającego wtedy sezonu kultury polskiej. Wystawie towarzyszy polsko-angielski album wydany przez Międzynarodowe Centrum Kultury.

Idea i koncepcja wystawy: Stefan Stroux. Kurator: Stefan Stroux. Współkurator ze strony MCK: Natalia Żak. Koordynacja: Regina Pytlik. Aranżacja wystawy: Stefan Stroux, Maria Paszkowska. Współpraca: Aleksander Gowin, Dorota Kwinta, Katarzyna Sójka (Instytut Adama Mickiewicza).

Ślady ludzi

***

Krystian Mascaro (ur. 1944, Catanduva), fotograf, architekt, wykładowca. Ukończył architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie w São Paulo (dyplom 1968). Tam też obronił pracę doktorską (1995). W latach 1978-1988 wykładał na państwowych i prywatnych uczelniach. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brazylijskich fotografików. Karierę fotografa rozpoczął w latach sześćdziesiątych minionego stulecia jako reporter pisma „Veja”; obecnie pracuje jako fotograf niezależny. Centralnym motywem jego twórczości niezmiennie pozostaje miejski krajobraz. Ostatnio w ramach swoich prac dokumentacyjnych sfotografował rzeźby Ryszarda Serry na zlecenie autora. Mascaro jest jednym z najważniejszych fotografów São Paulo i dziedzictwa kulturowego Brazylii. W swoim dorobku ma również cykle poświęcone największym światowym metropoliom. Wykonał dokumentację takich miejsc jak: Buenos Aires, Hawana, Berlin, Paryż, Nowy Jork czy Tokio. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Centrum Pompidou).

Sławomir Rumiak (ur. 1972, Bielsko-Biała), fotograf, autor instalacji wideo, rysownik. Absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999). Uznanie przyniosły mu cykle fotograficzne – m.in. projekt Prêt-à-Porter (2004), na który złożyła się seria obrazów kobiet pełna odniesień zarówno do historii sztuki, jak i do skomercjalizowanego, uprzedmiotowionego wizerunku kobiety w kulturze masowej. W 2007 roku w ramach pracy Wyjazd przejechał na rowerze trasę z Polski do Wenecji, sypiając podczas postojów na kempingach wewnątrz wykonanej przez siebie miniatury pawilonu polskiego na Biennale Sztuki w Wenecji. Rumiak jest doskonale rozpoznawalny w Japonii – współpracował między innymi z tokijskimi Il Tempo Gallery oraz Zeit Foto Salon, publikował swoje prace w japońskich magazynach fotograficznych i wykładał na tamtejszych uczelniach. Był też kuratorem dwóch wystaw sztuki japońskiej w Polsce: Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii (2010, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach) oraz Atokata (2012, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.