Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze

Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze

Muzeum Architektury

Wystawa „Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze”, organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie i Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo, prezentuje dotychczasowy dorobek jednej z najważniejszych i najciekawszych pracowni architektonicznych na świecie, wielokrotnie nagradzanego międzynarodowego biura projektowego Snøhetta — twórcy takich obiektów, jak nowa Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie czy nowy budynek Opery Narodowej w Oslo.

„Snøhetta: Architektura – Krajobraz – Wnętrza” – wernisaż w czwartek, 13 października 2011 r., godz. 17.00.

Spotkanie z architektami biura Snøhetta odbędzie się w czwartek, 27 października 2011 r., godz. 18.00.

Na wrocławskiej wystawie będzie można zobaczyć fotografie, rysunki, szkice i projekty zrealizowanych i będących w fazie konceptu dzieł architektów. Ekspozycja będzie pierwszym pokazem dorobku Snøhetty w Polsce. Prócz prezentacji prac, w ramach wystawy odbędzie się również wykład przedstawicieli Snøhetty, na który zostaną zaproszeni czołowi polscy architekci, artyści plastycy oraz studenci wydziałów architektury z całej Polski.

Wystawie towarzyszy katalog w języku angielskim, zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów. Wydawcą katalogu jest Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo.

Biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone 20 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Do 2009 roku pracownia rozrosła się do 120 osób o różnych narodowościach, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy. Firma ma obecnie dwie siedziby – w Oslo i w Nowym Jorku.

Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhetcie międzynarodową sławę, był koncept Opery Narodowej w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej.

Najbardziej charakterystyczną cechą i celem pracy biura Snøhetta jest uzyskanie doskonałej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki pracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury i wiedzy o społeczeństwie.

Patronat nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard.

Wystawa będzie czynna do 20 listopada br. Więcej informacyj pod adresem: http://www.ma.wroc.pl/.

Adres: Muzeum Architektury, ul. Bernardynska 5, Wrocław.

Folder wystawy

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.