Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Socmodernizm w architekturze

Socmodernizm w architekturze

Międzynarodowe Centrum Kultury

Socmodernizm w architekturze

7 maja 2015 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury

Kraków, Rynek Główny 25

Wstęp wolny

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie „Socmodernizm w architekturze” na kanwie najnowszego numeru kwartalnika „Herito”. Udział w debacie wezmą: panowie prof. Witold Cęckiewicz, Łukasz Galusek, dr Michał Wiśniewski. Prowadzenie: p. Konrad Myślik.

W najnowszym numerze kwartalnika – Socmodernizm w architekturze – po raz pierwszy w Polsce wybitni krytycy architektury, architekci i urbaniści tak szeroko przyglądają się fenomenowi socmodernizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do zerwania ze stereotypem „stylu blokowisk” potrzebny był dystans. Architektura późnego modernizmu w ostatnich latach stała się atrakcyjnym tematem, ale tym razem remanent sięgnął przede wszystkim poza granice kraju. Z tekstów „Herito” wyłania się interesujący obraz niezwykłych twórców, którzy w czasie, gdy styl międzynarodowy był w pełni rozkwitu, trzymali się własnej drogi. Byli antysystemowi, nie poddali się ani doktrynie politycznej, ani architektonicznej. Mimo ogromnej skali wojennych zniszczeń i konieczności budowania od zera, stali się architektami ciągłości. Z takim oparciem rozwinęli swój oryginalny język architektury, a dziś wiele ich dzieł uznaje się za ikony.

***

Herito nr 17/18

Dwujęzyczny, polsko-angielski kwartalnik „Herito” wydawany jest od 2010 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zapraszani do współpracy autorzy to polscy i zagraniczni specjaliści związani z tematyką aktualnego numeru. Pismo skupia się na tematyce kultury, sztuki, nauk społecznych oraz dziedzictwa kulturowego. Tworzy unikalną przestrzeń do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiera wyraźny głos w kwestii tożsamości, współczesności i przyszłości krajów środkowoeuropejskich.

W numerze między innymi:

Henrieta Moravčíková, „Słowacja. Poszukiwanie nowej formy”

Radomíra Sedláková, „Do nowych rzeczy ludzie muszą dopiero przywyknąć: Karel Prager”

Szymon Piotr Kubiak, „«Budowle specjalne» w mieście ruin. Hermann Henselmann i Berlin Wschodni czasów socmodernizmu”

Łukasz Galusek, „Nowoczesność zakorzeniona: Edo Ravnikar”

Urša Komac, „Niestandardowo nowocześni: Bogdan Bogdanović i Jože Plečnik”

Ivan Ristić, „Miejsca do kontemplacji”

Łukasz Galusek, „Radykalny. Bogdan Bogdanović”

Bogdan Bogdanović, „Utracone miasto” (fragment) wraz z fotografiami Michała Korty

Łukasz Galusek, „Skopje – niedokończone miasto solidarności”

Ewa Chojecka, „Tychy – socjalistyczne miasto dzisiaj”

Paweł Jaworski, Anna Syska, „Socmodernistyczne centrum Katowic”

Michał Wiśniewski, „(R)ewolucja: krakowska szkoła modernizmu”

Szegő György, „Węgry. Inna nowoczesność”

„Herito” jest dostępne również w wersji cyfrowej na systemy iOS i Android z Google Play i App Store w jednej z dwóch wersji językowych – polskiej lub angielskiej.

www.herito.pl

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.