Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Socmodernizm. Zmora czy przebudzenie?

Socmodernizm. Zmora czy przebudzenie?

Międzynarodowe Centrum Kultury

Socmodernizm. Zmora czy przebudzenie?

sala Pod Kruki, Rynek Główny 25

17 października 2024 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na debatę – otwierającą program towarzyszący do wystawy Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny – z udziałem pani prof. Małgorzaty Omilanowskiej, pana Piotra Sarzyńskiego i pana dr. Łukasza Galuska, z którymi będzie rozmawiał pan Bartosz Paturej.

Jak postrzegamy architektoniczne dziedzictwo socmodernizmu? Czy jest tylko symbolem opresji i totalitaryzmu, czy może pokazuje coś więcej niż możliwości technologiczne z czasów odbudowy i przyspieszonej industrializacji? Jakie wartości i idee, ważne dzisiaj, znaleźć można w tej architekturze? Do jakiego stopnia są one dla nas czytelne?

Od początku lat dziewięćdziesiątych spadek po socmodernizmie oceniano negatywie – trzeba więc przyjrzeć się temu prądowi i zrewidować perspektywę sprzed trzech dekad. Pozwoli to zastanowić się nad możliwościami ocalenia dziedzictwa epoki i zaproponować nieobciążony uprzedzeniami klucz do odczytania powojennej architektury środkowoeuropejskiej.

Spotkanie z tłumaczeniem na polski język migowy będzie również transmitowane na profilu Centrum na Facebooku.

Socmodernizm. Zmora czy przebudzenie?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2026 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.