Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Socrealizm a postmodernizm — pokrewieństwa i przeciwieństwa

Socrealizm a postmodernizm — pokrewieństwa i przeciwieństwa

Muzeum Krakowa

Socrealizm a postmodernizm — pokrewieństwa i przeciwieństwa

21 sierpnia 2022 roku, godz. 14.30

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty zaprasza na spacer z panem dr. Michałem Wiśniewskim, współautorem książki Nowa Huta – architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku.

Gdy w latach 70. XX w. na świecie pojawiła się architektura postmodernistyczna, wskazywano na jej pokrewieństwo z socrealizmem. Na pewno wiele elementów było dla obu tych stylów wspólnych, bo zarówno w Nowej Hucie, jak i np. w dziełach Ryszarda Bofilla znajdujemy te same odwołania do architektury antyku, renesansu czy baroku. Czy jednak cele polityczne, społeczne i filozoficzne stylów były tożsame? Na to pytanie odpowie pan dr Michał Wiśniewski.

Wstęp: 10 zł.

Kraków – czas okupacji 1939–1945

18 sierpnia, godz. 17.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Oddział Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie.

Fabryka Schindlera – miejsce, które okazało się ratunkiem dla setek osób. W dawnym budynku administracyjnym funkcjonującej tu podczas wojny Deutsche Emailwarenfabrik znajduje się ekspozycja poświęcona historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945. Podczas oprowadzania przewodnik przedstawi Państwu zagadnienia związane z życiem codziennym, niszczeniem polskiej kultury, organizacją i rozwojem konspiracji, zagładą Żydów czy historią nowych mieszkańców miasta – niemieckich okupantów.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp z biletem na wystawę.

Przemysłowe Podgórze

18 sierpnia, godz. 17.00

Zbiórka: Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spacer.

Przemysł – nieodłączna część Podgórza, jego krajobrazu i charakteru. O fabrykach, ich historii i śladach, które po nich zostały, opowie niestrudzony badacz krakowskiego przemysłu, twórca bloga Upadek techniki Krakowa, pan Sławomir Węgrzyn.

Wstęp: 15 zł.

Foto(topo)grafia KL Plaszow

18 sierpnia, godz. 17.30

Zbiórka: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3

Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w wakacyjnych spacerach tematycznych po terenie KL Plaszow.

Zachowany obszar jest obecnie terenem zielonym. Jego krajobraz skrywa historię niemieckiego obozu koncentracyjnego i pracy przymusowej, który istniał w latach 1942–1945. Kluczowym materiałem do poznania przeszłości miejsca są relacje świadków (byłych więźniów) i fotografie wykonane w czasie istnienia obozu.

Podczas spaceru obejrzymy zarówno zdjęcia z czasów wojny, jak i te wykonane w okresie powojennym, opowiemy o przeszłości miejsca oraz losach kolekcji zdjęć.

Prowadzenie: pan Kamil Karski. Udział w spacerach jest możliwy po rezerwacji. Wstęp: 15 zł (konieczna przedpłata na konto bankowe). Numer konta oraz tytuł przelewu zostaną podane w wiadomości zwrotnej wraz z potwierdzeniem przyjęcia rezerwacji. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Piękna pani w podróży – moda podróżna

19 sierpnia, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów, Pokój Kolekcjonera, pl. Mariacki 3

Transmisja online będzie dostępna na profilach Kamienicy Hipolitów i Muzeum Krakowa na Facebooku.

Hipolici wyruszają w podróż! Pakują liczne walizki i kufry, szykując się do drogi. Co jednak na siebie założyć? Która z sukien będzie odpowiednia na przejazd pociągiem, jaki płaszcz na nią narzucić? Co zakładano podczas przejażdżki automobilem?

W czasie wykładu prelegentka omówi różne elementy stroju podróżnego, który stanowił odrębną kategorię ubioru.

Prowadzenie: pani Karolina Żebrowska. Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60.

Hydrozagadka, czyli sobota z wystawą Wisła. Re-kreacja w pałacu Krzysztofory

Dział Fotografii Krakowskiej oraz pałac Krzysztofory zapraszają do odwiedzenia wystawy. Ten dzień wypełnimy po brzegi wiślanymi opowieściami i ciekawostkami.

Oprowadzanie rodzinne: tropem krokodyla!

20 sierpnia, godz. 12.00

Zbiórka: sień pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Rodzinne oprowadzanie po wystawie. Ruszymy specjalną trasą – pełną niespodzianek, zagadek i wiślanych wątków. Będziemy tropić, wypatrywać, przeszukiwać i odkrywać. Naszym przewodnikiem w tej wyprawie będzie krokodyl. A dlaczego? Tego i wielu innych ciekawostek z życia Wisły dowiecie się na spotkaniu. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z naszą rzeką.

Prowadzenie: pani Joanna Gellner. Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Oprowadzanie kuratorskie: z nurtem!

20 sierpnia, godz. 15.00

Zbiórka: sień pałacu Krzysztofory

Klasyczne, a zarazem najlepsze źródło informacji o wystawie, czyli bezpośrednie spotkanie z kuratorem, który opowie zarówno o tym, co ciekawego możemy zobaczyć na wystawie, jak i o tym, jak ona powstawała.

Prowadzenie: pan Mateusz Niemiec. Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.