Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spacer śladami Józefa Mehoffera / „Antyk” w XIX wieku

Spacer śladami Józefa Mehoffera / „Antyk” w XIX wieku

Muzeum Narodowe w Krakowie

Spacer śladami Józefa Mehoffera

Józef Mehoffer związał swoje życie z Krakowem, w którym mieszkał, kształcił się i tworzył. W tym mieście, w domu artysty, powstało również poświęcone mu muzeum. Podczas spaceru śladami twórcy zwiedzimy nie tylko Dom Józefa Mehoffera, lecz także wiele zakamarków związanych z jego życiem i twórczością.

Trasa spaceru (16 lipca 2022 roku o godz. 11.00) prowadzi od muzeum artysty (ul. Krupnicza 26) przez Dom pod Globusem, gmach Komunalnej Kasy Oszczędności, kościół oo. Franciszkanów do kościoła oo. Bernardynów. W tych miejscach znajdują się witraże, stacje męki czy inne realizacje autorstwa Mehoffera. Przechadzając się przez centrum miasta, posłuchamy anegdot z życia malarza.

Wycieczkę poprowadzi przewodniczka, pani Agnieszka Kuźma. Wstęp: 15 złotych. Rezerwacji można dokonać w Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744, a bilety kupić w kasie muzealnej.

Józef Mehoffer, Rynek krakowski, 1903 r., fot. Pracownia digitalizacji MNK

„Antyk” w XIX wieku

Kopiowanie i podrabianie dzieł sztuki to nie jest wynalazek nowoczesności. Działania te praktykowane były już w czasach starożytnych, a nabywcy falsyfikatów przez tysiąclecia padali ofiarą oszustów. Podczas wykładu Kopia – imitacja – falsyfikat. „Antyk” w XIX wieku (17 lipca o godz. 12.00) dowiemy się, jak nie zgubić się w świecie fałszu.

Podczas spotkania przyjrzymy się zabytkom, których nie pokazujemy zwykle na wystawach. Kopie, imitacje i falsyfikaty ukrywają się w magazynach z metryczką wstydu, choć są czasami przykładami świetnych umiejętności rzemieślników w XIX wieku. Sięgali oni po dawne wzorce, ale wykazywali się też inwencją twórczą, wprowadzając tematy czy kompozycje nieznane sztuce antycznej.

Wykład, wygłoszony przez panią kurator Dorotę Gorzelany, odbędzie się w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 15 (w cyklu O czym mówią rzeczy? Opowieści dzieł sztuki z kolekcji Czartoryskich). Wstęp wolny.

Leda z łabędziem, XIX wiek, fot. Pracownia digitalizacji MNK

Weekend w ogrodzie Czapskich

Poszukujecie weekendowej rozrywki w otoczeniu sztuki i przyrody? W weekend 1517 lipca zapraszamy do jednego z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie oprócz bogatych zbiorów znajduje się urokliwy ogród. W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 odbędą się warsztaty, oprowadzania, seanse filmowe oraz koncert.

Program:

15 lipca: 

Godz. 10.15–11.45 – warsztaty dla dzieci pt. Sztuka (nie) szablonowa.

Godz. 15.00 i 17.00 – Popatrz! – o zastosowaniu intensywnych i kontrastujących kolorów w sztuce i przyrodzie. Warsztaty odbędą się w cyklu Sztuka i przyroda (we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody). Wstęp wolny. Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744.

16 lipca:

Godz. 11.00–14.00 – warsztaty graficzne, które będą poświęcone poznawaniu tajemnic różnych technik graficznych. Wstęp wolny, można dołączyć w dowolnym momencie.

Godz. 13.00–14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich. Wstęp z biletem na wystawę.

Godz. 15.00–16.30 – spotkanie z kolekcjonerem, Jaśnie Oświeconym księciem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim, który opowie, jak gromadzi się dzieła sztuki. Tłem opowieści będzie wystawa Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich. Wstęp wolny.

Godz. 18.30–20.00 – koncert zespołu Bez Reszty.

Godz. 20.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich. Wstęp wolny.

Godz. 21.00 – pokaz filmu Banksy’ego pt. Wyjście przez sklep z pamiątkami (w ramach Pawilonu Kina Letniego).

17 lipca:

Godz. 11.00–14.00 – warsztaty Oswoić kuropatwę – o wykorzystywaniu wizerunku zwierząt w dziełach sztuki. Podczas zajęć, odbywających się w cyklu Muzeum w podróży, uszyjemy kuropatwy inspirowane dziełem Józefa Chełmońskiego Kuropatwy na śniegu. Wstęp wolny.

Godz. 13.00–14.30 – Oprowadzanie tematyczne pt. Co przysiadło na monecie? O przedstawieniach ptaków na numizmatach. Wstęp z biletem na wystawę.

Godz. 19.00–20.00 – oprowadzanie kuratorskie pani Krystyny Zachwatowicz po ekspozycji stałej Pawilonu Józefa Czapskiego. Wstęp wolny.

Godz. 21.00 – pokaz filmu Romana Polańskiego Oficer i szpieg (w ramach Pawilonu Kina Letniego).

Pałac Czapskich, fot. Tomasz Markowski

Warsztaty dla dzieci w muzeum

Zapraszamy na muzealne warsztaty, podczas których najmłodsi będą mieć okazję nie tylko dobrze się bawić, lecz także poznać wiele ciekawostek.

Program zajęć:

19 lipca, godz. 10.15: Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa Jacek Malczewski romantycznyChimery, satyry, nimfy – mieszkańcy Międzyświatów.

20 lipca, godz. 10.15: Dom Józefa Mehoffera – Ogród w stylu zen.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Wstęp: 15 złotych.   Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744.

Muzeum nagrodzone w konkursie „Kraków bez barier”

11 lipca w Pałacu Książąt Czartoryskich odbyła się gala konkursu „Kraków bez barier”, podczas której Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało wyróżnienie w kategorii „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze” za projekt Audyt z zespołem.

Projekt powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie. Realizowany był w II połowie 2021 roku i miał na celu poprawę dostępności muzeum dla osób z zespołem Downa. Do projektu w charakterze ekspertów zaproszono między innymi uczestników programu Down the Road. Zespół w trasie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.