Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Co by było GDYBY? / Spotkajmy się w mieście! Centrum Południowe

Co by było GDYBY? / Spotkajmy się w mieście! Centrum Południowe

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Co by było GDYBY?

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

16 maja 2024 roku o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Jak mógłby wyglądać Wrocław, gdyby sprawy wielkiej polityki lat 40. XX w. potoczyły się inaczej? Jak architekci wyobrażali sobie przekształcenie „niemieckiego Breslau” w „polski Wrocław”? Czy w nowych warunkach istniała szansa na realizację projektów kontynuujących lwowską szkołę architektury?

Zapraszamy na wykład pani dr Joanny Majczyk, architekt, wykładowcy na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, autorki monografii Miasta, migracje, modernizmy. Architektura Andrzeja Frydeckiego.

Architektom przybyłym do Wrocławia w drugiej połowie lat 40. przyświecał jeden cel: odbudowa miasta. Lokalni pionierzy stanęli przed wielkim wyzwaniem – przekształceniem zrujnowanej tkanki miejskiej w miejsce do życia dla wciąż napływających nowych lokatorów. Wśród projektantów czynnie zaangażowanych w ten proces był Andrzej Frydecki (1903–1989), absolwent Politechniki Lwowskiej i profesor Politechniki Wrocławskiej. Zdaniem Stefana Müllera, pełniącego w latach 90. funkcję głównego architekta Wrocławia, Frydecki był jedynym, który rozumiał skalę i rangę miasta […]. Jego projekty i wizje – placu Tadeusza Kościuszki, osi Grunwaldzkiej, placu Społecznego, budowy nowej Politechniki Wrocławskiej – […] skalą, rozmachem i monumentalizmem stanowiły kontynuację wizji miasta wielkich architektów działających tutaj na początku XX wieku. Jednocześnie były projektami konserwatorskimi – konserwowały i kontynuowały skalę i klimat miasta.

W czasie spotkania skonfrontujemy niezrealizowane wizje rozwoju Wrocławia od lat 40. do 70. XX wieku z obecnym stanem zagospodarowania. Zastanowimy się, czy pewne idee przestrzenne są ponadczasowe, i spojrzymy na otaczającą nas przestrzeń z perspektywy: GDYBY.

Spotkajmy się w mieście! Centrum Południowe

W ramach cyklu Spotkajmy się w mieście! spacery i wykłady o architekturze Wrocławia dla dorosłych zapraszamy na wykład o historii jednej z najbardziej reprezentacyjnych niegdyś ulic Wrocławia – Kaiser Wilhelmstraße (dziś Powstańców Śląskich) – oraz na spacer po Centrum Południowym.

15 maja, godz. 12.00 – wykład w Muzeum Architektury

17 maja, godz. 12.00 – spacer po Centrum Południowym

Prowadzenie: pan Adam Pacholak. Zbiórka przy rzeźbie Arlekina obok Teatru Capitol, ul. Józefa Piłsudskiego 67.

Dawna Kaiser Wilhelmstraße, uważana niegdyś za najwytworniejszą ulicę Wrocławia, została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Dopiero od lat 70. „dzikie pola” wokół dzisiejszej ul. Powstańców Śląskich zaczęto stopniowo zabudowywać modernistycznymi blokami. Powstały wówczas takie obiekty jak nieistniejący już Poltegor, hotel Wrocław oraz galeriowce, co znacząco zmieniło charakter ulicy. A miał to być tylko wstęp – jednocześnie pojawiały się ambitne wizje dotyczące projektu Centrum Południowego.

Na wykładzie zaprezentowane zostaną wyniki ostatnich badań nad historią ul. Powstańców Śląskich, od jej początków i zabudowy w czasach niemieckich, przez powojenne projekty, po stan współczesny. Dwa dni później zabierzemy Was na spacer po nowo powstającym Centrum Południowym, by sprawdzić, ile zostało z ambitnych planów powojennych architektów…

Adam Pacholak

Doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Należy do zespołu badawczego Pracowni Badań nad Urbanistyką i Architekturą Nowoczesną. Laureat Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską o historii PRL, ufundowanej przez tygodnik „Polityka”, oraz konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością na prace o teorii architektury Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w 2019 roku. Adiunkt w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Autor książki Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO (2019) oraz współredaktor Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego (2023).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.