Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkajmy się w mieście! Spod ziemi patrzy Breslau

Spotkajmy się w mieście! Spod ziemi patrzy Breslau

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Spotkajmy się w mieście! Spod ziemi patrzy Breslau

Zapraszamy na opowieść o cmentarzach dawnego Wrocławia oraz spacer ich śladami.

12 czerwca 2024 r., godzina 12.00 – wykład Spod ziemi patrzy Breslau, prowadzenie pan Alan Weiss, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

14 czerwca, godzina 12.00 – spacer Miejsca (nie)pamięci, prowadzenie pan Alan Weiss

Spod ziemi patrzy Breslau to spotkanie z opowieściami o cmentarzach dawnego Wrocławia. Przyjrzymy się historii nekropolii zarówno w perspektywie ogólnej, jak i z perspektywy mikrohistorii osób na nich pochowanych – znanych mieszkańców i tzw. zwykłych obywateli stolicy Śląska.

Podczas wykładu poznamy miejsca, w których do dzisiaj można natknąć się na pozostałości po grobach Breslauerów. Zaprezentowane zostaną również działania, jakie podejmuje społeczna inicjatywa Spod ziemi patrzy Breslau, by zachować pamięć o naszych sąsiadach z przeszłości i wzbogacać tożsamość miasta.

Miejsca (nie)pamięci to z kolei propozycja spaceru śladami zapomnianych cmentarzy i pozostałości po nich na dzisiejszym Borku. Odwiedzimy zniszczone nekropolie, a także poszukamy ich śladów w miejscach bardzo nietypowych. Wyruszymy spod pomnika Fryderyka Chopina w parku Południowym.

Alan Weiss to współzałożyciel inicjatywy Spod ziemi patrzy Breslau, która od 2021 r. zajmuje się pozostałościami po cmentarzach dawnego Wrocławia. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa, zawodowo związany jest ze Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz miesięcznikiem „Dzikie Życie”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.