Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Why economists are wrong about industrial revolution

Why economists are wrong about industrial revolution

Instytut Misesa

Why economists are wrong about industrial revolution

Instytut Misesa zaprasza na spotkanie z panią Deirdre Nansen McCloskey – profesor ekonomii, historii, filologii angielskiej i komunikacji na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Prof. Deirdre McCloskey jest autorką Burżuazyjnej godności – książki przetłumaczonej na język polski i opublikowanej nakładem Instytutu Misesa, będącej częścią trylogii o „Erze Burżuazji”.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2018 r. o godz. 10.15 w sali 306 budynku A Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej 118/120 we Wrocławiu (plan kampusu).

Wykład jest współorganizowany przez Instytut Ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Prof. Deirdre Nansen McCloskey studia ekonomiczne ukończyła na Harvardzie, tam w 1970 roku uzyskała doktorat z ekonomii. We wczesnej fazie kariery była zafascynowana ilościowym podejściem do historii gospodarczej. Efektem tych zainteresowań były liczne książki i artykuły poświęcone średniowiecznemu rolnictwu, Anglii z czasów rewolucji przemysłowej i historii standardu złota. W latach 1980-1986 była także redaktorem jednego z najbardziej prestiżowych czasopism poświęconych historii gospodarczej „Journal of Economic History”, a dla Cambridge University Press współredagowała The Economic History of Britain, 1700-Present.

Z czasem jednak prof. McCloskey coraz większą wagę zaczęła przywiązywać do literatury i retoryki. Jej uwagę zwrócił fakt, że pomimo wysiłków kilku pokoleń historycy gospodarki nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co stało za wybuchem rewolucji przemysłowej. Kolejne odpowiedzi na to pytanie sugerowane w literaturze (grodzenia, węgiel, handel zagraniczny, niewolnictwo, kolonializm itd.) nie wytrzymywały ilościowej krytyki – żadne z tych wyjaśnień nie potrafiło wytłumaczyć kilkudziesięciokrotnego wzrostu dochodu, jakiego doświadczyła Europa Zachodnia od wybuchu rewolucji przemysłowej.

Próbą rozwikłania tej zagadki jest trylogia Burżuazyjna era. Druga część tego cyklu – Burżuazyjna godność. Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata – ukazała się w 2017 roku nakładem Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa (książka zajęła III miejsce w konkursie na najlepsze tłumaczenie książki ekonomicznej w Polsce w konkursie Economicus „Dziennika Gazety Prawnej”). Prof. McCloskey twierdzi w swoich książkach, że za nagłe wzbogacenie Zachodu odpowiada zmiana kulturowa – docenienie roli przedsiębiorców: nadanie im godności. W połączeniu z wolnością, która istniała w Europie już wcześniej, sprawiło to, że nastąpiła eksplozja przedsiębiorczych innowacji, dzięki której możemy cieszyć się dziś dochodami znacznie większymi niż nasi przodkowie sprzed dwustu lat. Książkę można nabyć w sklepie Instytutu Misesa.

Dorobek prof. McCloskey nie ogranicza się tylko do wspomnianej tematyki – do tej pory napisała 23 książki i 360 artykułów naukowych. Oprócz historii gospodarczej zajmowała się także metodologią i retoryką ekonomii, statystyką czy feminizmem. Od dziewięciu uczelni otrzymała honorowe tytuły, a jej książki zostały nagrodzone m.in. przez Instytut Manhattan, Instytut Bruno Leoni i wiele innych organizacji.

Wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.