Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Średniowieczny weekend w Arsenale

Średniowieczny weekend w Arsenale

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Archeologiczne zaprasza 15 i 16 czerwca 2013 r. do średniowiecznego miasteczka, które wyrośnie na dziedzińcu Arsenału Miejskiego. Wstęp wolny.

Impreza będzie podzielona na dwie części: turniejową i rzemieślniczą.

W części turniejowej zaprezentowane zostaną efektowne pojedynki z użyciem różnorodnej broni białej i obuchowej. Zmagania rycerzy w replikach zbroi płytowych z przełomu XIV i XV wieku, powiązane fabułą i dowcipnymi komentarzami zagwarantują widzom doskonałą zabawę i niezapomniane emocje.

Równocześnie na terenie Arsenału odbywać będzie się prezentacja warsztatów rzemiosła średniowiecznego. Widzowie będą mogli odwiedzić:

Warsztat płatnersko-kowalski (TYLKO NIEDZIELA) wyposażony w oryginalny, dwustuletni miech kowalski, gliniane palenisko umieszczone na drewnianym stojanie oraz kute kowadło, na którym wykonywane będą na gorąco drobne elementy uzbrojenia: naramienniki, miski na kolana, groty do strzał lub bełtów. Na stoisku będzie można także zobaczyć gotowe wyroby płatnerskie.

Warsztat stolarski z repliką tokarki oraz innych narzędzi używanych w XV w. Podczas pokazu widzowie będą mogli obserwować proces powstawania różnego rodzaju drewnianych przedmiotów toczonych.

Warsztat kopisty-iluminatora, na którym będzie można obserwować proces powstawania ksiąg pisanych ręcznie przy pomocy gęsiego pióra i ręcznie ilustrowanych. Podczas pokazu kopista używa farb na bazie jajka kurzego, która to technika znana była w średniowieczu.

Warsztat mincerza, na którym wybija się kopie średniowiecznych groszy praskich, florenów legnickich oraz jednostronnych brakteatów Henryków Śląskich. Taka moneta może być doskonałą pamiątką z imprezy.

Warsztat rogownika/skórnika (TYLKO NIEDZIELA): rogownicy (znani także jako rogodzieje, czy rzadziej rogowiarze) zajmowali się wykonywaniem rogów do picia oraz rogów do grania. Często do grupy tych wyrobów zalicza się także kubki i kufle z rogu.

Warsztat powroźnika: wytwarzającego na miejscu liny sznury i powrozy z włókna lnianego i konopnego.

Warsztat witrażownika: wykonującego szklane dzieła sztuki, technikami znanymi w średniowieczu.

Warsztat jubilera: prezentującego dawne techniki wytwarzania ozdób. Wszystkie przedmioty wytwarzane są na podstawie wzorów znanych ze źródeł ikonograficznych i archeologicznych.

Warsztat szewca: prezentującego niełatwe rzemiosło szycia butów oraz akcesoriów średniowiecznych, takich jak sakiewki, kaletki, torebki. Wszystkie przedmioty skórzane wykonywane są na podstawie dostępnych źródeł pisanych i ikonograficznych oraz znalezisk archeologicznych.

Muzeum Archeologiczne, Arsenał, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.