Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Stajnie Kubickiego zapraszają

Stajnie Kubickiego zapraszają

Muzeum Łazienki Królewskie

Stajnie Kubickiego zapraszają

Niegdyś przestrzenie te wypełniało rżenie koni i stukot kopyt – dziś ponownie zapraszamy do odkrywania ciekawej historii i wnętrz Stajni Kubickiego.

Utrzymany w stylu klasycystycznym budynek, mieszczący stajnie, wozownie i stancje, wzniesiony został w latach 1825–1826 na terenie folwarku, znajdującego się na tyłach Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich. Obiekt zajął miejsce drewnianej budowli o tym samym przeznaczeniu. Projektantem nowego budynku był Jakub Kubicki, intendent generalny budowli królewskich, utalentowany uczeń architekta Dominika Merliniego.

W czasie przebudowy folwarku Łazienki Królewskie należały do cesarza Aleksandra I, który nabył je od spadkobierców króla Stanisława Augusta. Prace, które objęły wzniesienie murowanych stajni i wozowni, rozpoczęły się w 1825 r. z rozkazu brata monarchy, wielkiego księcia Konstantego.

W Stajniach Kubickiego (ul. Agrykola 9) mieszczą się dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria dla koni i jeźdźców. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka – nowe wątki, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.

Obiekt będzie dostępny bezpłatnie w każdy weekend lipca 2022 roku. Godziny otwarcia: wtorek–środa: 10.00–16.00; czwartek–sobota: 10.00–18.00; niedziela: 10.00–16.00.

Stajnie Kubickiego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.