Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Stare koronki i książki od deski do deski — ostatnie dni wystaw

Stare koronki i książki od deski do deski — ostatnie dni wystaw

Muzeum Narodowe w Krakowie

Stare koronki i książki od deski do deski – ostatnie dni wyjątkowych wystaw

Tylko do 3 marca 2019 roku można oglądać dwie wystawy czasowe w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie. W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) w najbliższą niedzielę kończy się pokaz stu starodruków, wybranych tym razem nie z powodu treści czy wyjątkowych ilustracji, lecz ze względu na przepiękne oprawy. Wystawa nosi tytuł Deski, skóry i klauzury. Dzieła dawnych introligatorów i prezentuje księgi wykonywane w czasie od ostatnich lat XV do końca XVIII wieku. Są wśród nich prawdziwe białe kruki, np. starodruki pochodzące z kolekcji polskich królów Zygmunta Augusta czy Stefana Batorego.

Goście Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41) mogą natomiast zobaczyć pokaz Nicią z przeszłości, przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem LUD-Art, które zajmuje się odtwarzaniem zabytkowych koronek i haftów. Koronczarkom i muzealnikom udało się stworzyć fascynującą opowieść o tym, jak Jan Matejko… gromadził kawałki materyi rozmaitych, szmatki, płatki, limliki, wstążki, frędzle, galonki, które mu były pomocne jako wzory barw i łamania się świateł na fałdach draperyi, pokazać zabytkowe koronki, które służyły mistrzowi za rekwizyty do znanych obrazów i podpowiedzieć, jak dziś można interpretować dawne misterne wzory. Obie wystawy w niedzielę można zobaczyć bezpłatnie.

Nowe ekspozycje

Już 5 marca Dom Jana Matejki oraz Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zapraszają na nowe wystawy. Oś pokazu w Domu Jana Matejki tworzą dwa przedstawienia Wita Stwosza – chłopca i starca. Pierwszy obraz, na którym Matejko pokazał genialnego średniowiecznego artystę jako jasnowłose dziecko bawiące się nożykiem do rzeźbienia, powstał w roku 1855 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Dziesięć lat później malarz powrócił do tematu frapującej go postaci, tym razem jednak ukazał Wita Stwosza jako ślepego starca, ukazanego na tle gotyckiego maswerku i prowadzonego przez czarnowłosą wnuczkę o rysach młodziutkiej wówczas żony artysty. Ekspozycję dopełniają szkice, rekwizyty oraz fragmenty strojów, wykorzystywane przez Jana Matejkę przy pracy nad prezentowanymi obrazami.

W pełnej uroku bibliotece Emeryka Hutten-Czapskiego zobaczymy natomiast zbiór starodruków związanych z tematyką prawa, winy i kary. Wystawę tworzy 79 ksiąg, od najstarszych inkunabułów wydanych jeszcze w końcu XV wieku aż po książki z pierwszej połowy XIX wieku, a także 19 map i atlasów, ukazujących świat i Europę od końca XVI do połowy XIX wieku. Wśród zebranych dzieł znalazły się traktaty i rozprawy prawnicze, kodeksy, ustawy konstytucyjne oraz podręczniki do nauki prawa. Prawo kościelne reprezentują zbiory: Dekret Gracjana z XII wieku, wydany w Paryżu w 1516 roku, oraz Klementyny papieża Klemensa V z roku 1313, wydrukowane w Lyonie w 1548 roku. Pointą ekspozycji może być aforyzm Jana Kochanowskiego: Prawa są równie iako paięczyna, / Wróbl się przebije, a na muszkę wina, który został umieszczony w zbiorze utworów z 1604 roku, również prezentowanym na wystawie.

Posłuchajcie, co mówią przedmioty, a nawet… zabierzcie ich „Opowieści” do domu

2 marca o godz. 12.00 Muzeum zaprasza dzieci w wieku od 4 do 7 lat na spotkanie z popularnego cyklu Latający dywan. Opowieści przedmiotów. Bohaterem historii O sprzedanej krowie, krakowskich kasztanowcach i mężczyźnie w meloniku będzie wazon z liśćmi kasztanowca, prezentowany na wystawie Kraków 1900 w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim 9. Aktor, pan Tadeusz Dylawerski, zabierze dzieci i ich opiekunów w baśniową podróż do epoki Młodej Polski. Wstęp: 10 zł, a bilety można kupić przez Internet.

Sympatykom cyklu – a wiemy, że jest ich sporo – przypominamy, że nakładem wydawnictwa MNK ukazała się książka pani Jagody Gumińskiej-Oleksy pod takim samym tytułem. Muzealna specjalistka od edukacji podsłuchała historie starej kołyski, butów nocy świętojańskiej czy wachlarza z piór marabuta i przekazuje je dzieciom językiem pełnym humoru, przemycając przy okazji mnóstwo informacji o tym, jak kiedyś żyli ludzie, co ich bawiło, a co przerażało i dlaczego większość z tych emocji odczuwamy dziś zupełnie tak samo. Atutem książki są pięknie ilustracje pani Pauliny Wyrt. Wydawnictwo można kupić m.in. w sklepach Muzeum, także w tym internetowym.

Wydarzenia edukacyjne

3 marca

Paleta debiutanta, grupa I

warsztaty dla dzieci w wieku do 1 roku

Galeria Sztuki XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 10.30

prowadzenie: p. Weronika Baracz, wstęp: 100 zł (karnet na 4 spotkania)

***

A ślady zasypał piasek…

oprowadzanie kuratorskie

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, godz. 12.00

prowadzenie: p. Dorota Malarczyk, wstęp z biletem na wystawę

***

Szalony wiek XX. Kilka sposobów na słońce, grupa IV

cykl: Siódmy dzień tworzenia (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 12.30

prowadzenie: p. Anna Pomykalska-Marczuk, wstęp: 100 zł (karnet na 4 spotkania)

4 marca

Testament polityczny księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (14 VII 1861)

cykl: Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie

Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. Św. Marka 17, godz. 18.00

prowadzenie: p. Paweł Wierzbicki, wstęp wolny

5 marca

Malarstwo olejne

cykl: Rozmowy o…

Gmach Główny, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 10.15

prowadzenie: pp. Joanna Zaguła, Joanna Sobczyk, wstęp: 1 zł

***

Do dzieła!

cykl: Do dzieła! (spotkanie dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat)

Gmach Główny, wystawa Wyspiański. Nieznany, godz. 16.45

prowadzenie: p. Joanna Zaguła, wstęp: 5 zł

***

Szkice postaci ludzkiej

cykl: Kurs rysunku (warsztaty plastyczne dla dorosłych)

Gmach Główny, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 17.30

prowadzenie: p. Anna Pomykalska-Marczuk, wstęp: 275 zł (karnet obejmujący 11 zajęć)

***

Od Pegaza do Jednoroga. Opowieść o krakowskiej awangardzie w związku z wystawą Jana Hrynkowskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

cykl: Z Pegazem w tle

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 18.00

prowadzenie: p. Światosław Lenartowicz, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.