Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Starożytni z wizytą w Muzeum Narodowym

Starożytni z wizytą w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie (al. Jerozolimskie 3) ożywia starożytność i zaprasza na spotkania z grecką sztuką wojenną, rzymską kuchnią oraz egipskim pismem. W trzy ostatnie soboty października odbędą się warsztaty rekonstrukcyjne, które przybliżą zwiedzającym aspekty życia codziennego w czasach antyku.

Interaktywne spotkania odbędą się w holu głównym Muzeum. Będzie można zapoznać się z wybranymi dziedzinami życia w starożytności i zrobić pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami, przebranymi w stroje z epoki. Warsztaty są dopełnieniem wizyty w Galerii Sztuki Starożytnej. Aby uczestniczyć w spotkaniach, trzeba posiadać bilet wstępu do Muzeum.

Grecy w czasie wojny / 16 października 2021 r./ godz. 14.00–18.00

Uczestnicy zajęć poznają ewolucję taktyki i szyku bojowego w starożytnej Grecji, eksponowane w Galerii Sztuki Starożytnej źródła do jej badania oraz liczne opisy w dziełach antycznych autorów. Przekonamy się, ile hoplita widział i słyszał w hełmie korynckim na głowie oraz co jest prawdą, a co mitem w naszej wiedzy o słynnej bitwie pod Termopilami z 480 roku przed Chr. Na koniec zbudujemy własną trierę – grecki okręt wojenny.

Rzym od kuchni / 23 października 2021 r./ godz. 14.00–18.00

Warsztaty dotyczyć będą kuchni rzymskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzą się nie tylko o tym, co jadali Rzymianie, lecz również, w jaki sposób pozyskiwano żywność, jak była konserwowana, przechowywana i dystrybuowana. Omówione zostaną metody produkcji garum i oliwy. Ponadto poruszony zostanie aspekt bardzo ważnych w świecie antycznym uczt oraz świąt pogańskich. Podczas spotkania przewidziana jest degustacja potraw antycznych.

Jak pisać po egipsku? / 30 października 2021 r./ godz. 14.00–18.00

Geneza, rozwój i odczytanie pisma starożytnych Egipcjan fascynowały całe pokolenia badaczy. Dzięki nim dziś możemy czytać pismo egipskie, a na naszym spotkaniu przedstawimy podstawowe znaki, gramatykę oraz uproszczone formy zapisu, którymi posługiwali się starożytni. Spróbujemy też pisać trzcinką i atramentem na papirusie oraz kawałkach ceramiki. Potem przejdziemy do Galerii Sztuki Starożytnej i spróbujemy samodzielnie odczytać i przetłumaczyć hieroglify sprzed tysięcy lat.

fot. Beata Górska-Szkop

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.