Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Święta ulic Krupniczej i Kanoniczej

Święta ulic Krupniczej i Kanoniczej

Muzeum Narodowe w Krakowie

W sobotę baw się z nami na ul. Krupniczej, a w niedzielę – na ul. Kanoniczej

To będzie weekend pełen dobrej zabawy – świętować będą dwie popularne krakowskie ulice: Krupnicza i Kanonicza. Przy każdej z nich znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, a w każdym oddziale czekają na naszych gości wyjątkowe atrakcje.

16 września 2017 roku od godz. 11.00 zapraszamy do Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26. Między godz. 13.00 a 14.00 będzie można zwiedzić muzeum z przewodnikiem, a o godz. 14.30 rozpoczną się warsztaty plastyczne poświęcone twórczości Jerzego Nowosielskiego. Melomanów oczekujemy o godz. 16.00 na koncercie pani Sary Würsten i kwartetu Airis. W programie m.in. utwory: Ernesta Blocha, Fryderyka Chopina, Jerzego Gershwina, a także Józefa Haydna i Karola Szymanowskiego. A wszystkim zainteresowanym postacią Franciszka Wyspiańskiego polecamy spotkanie o godz. 18.00 z panią Beatą Studziżbą-Kubalską, kuratorką wystawy poświęconej ojcu Stanisława Wyspiańskiego, którą otworzymy w Domu Józefa Mehoffera 28 listopada. Przez cały dzień zapraszamy także do ogrodu, zamienionego przez muzealnych edukatorów w strefę twórczych eksperymentów. Dom i ogród Józefa Mehoffera będą otwarte do godz. 20.00. Zwiedzanie i udział we wszystkich akcjach są tego dnia darmowe.

Do święta ulicy Krupniczej przyłączy się także Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM przy pl. Władysława Sikorskiego 6. Galeria będzie czynna tego dnia do 18.00, a wśród atrakcji znajdą się m.in. konkurs z nagrodami Tropiciele sztuki, zabawy plastyczne i muzyczne oraz warsztaty sensoplastyki. Od godz. 15.00 do 18.00 na gości będzie czekała przewodniczka, która opowie o zgromadzonej w Ośrodku kolekcji, a zwłaszcza o obrazach wybranych przez widzów.

W niedzielę natomiast po wielu latach wraca święto ulicy Kanoniczej. Otworem stanie jeden z najciekawszych budynków przy tej ulicy, Pałac Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17), prezentujący sztukę dawnej Polski oraz unikalną kolekcję ikon. Największą atrakcją tego dnia będzie spektakl Zapraszamy do Centrum Szkolenia Kusicieli na podstawie Żywotów Świętych wg Piotra Skargi oraz Listów Starego Diabła do Młodego C.S. Lewisa w interpretacji aktorskiej Pauliny Puślednik, Mai Luxenberg oraz Sebastiana Grygo. Aktorzy zabiorą widzów w szaloną wyprawę po muzealnych salach, a arcydzieła sztuki Zachodu i Wschodu staną się punktem wyjścia do opowieści o świętych i grzesznikach. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat piętnastu i zostanie wystawiony dwukrotnie: o godz. 11.30 i 16.30. Prosimy o rezerwację miejsc.

17 września w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odbędą się także koncert Chóru Ars Cameralis (godz. 15.00) oraz spotkanie z panią Anną Grochowską wokół książki Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. O Domu Literatów (godz. 13.00). W niedzielę wszystkie wystawy w tym oddziale MNK można zwiedzać bezpłatnie.

Wydarzenia edukacyjne

14 września

Do dzieła!

cykl: Do dzieła! (spotkania dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 16.45

prowadzenie: p. Edyta Kuś, wstęp: 5 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

16 września

Akcja malowania szablonów inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego

cykl: Projekt Wyspiański (warsztaty plenerowe dla różnych grup wiekowych)

Planty na wysokości kościoła Franciszkanów, godz. 11.00

prowadzenie: pp. Blanka Dudek, Ewelina Krawczyk, wstęp wolny

do akcji można włączyć się do godz. 14.00, szukając nas na trasie: Planty (ul. Franciszkańska) – Planty w kierunku Wawelu – ul. Podzamcze w kierunku Wisły – Bulwary wiślane obok Wawelu – Bulwary wiślane na wysokości kościoła na Skałce

***

Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego

cykl: Projekt Wyspiański

Dom Józefa Mehoffera, godz. 15.00

prowadzenie: p. Anna Warzecha, wstęp wolny

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

17 września

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, godz. 13.00

prowadzenie: p. Agnieszka Sieradzka, wstęp wolny

19 września

Oprowadzanie dla dorosłych po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Kamienica Szołayskich, godz. 16.30

prowadzenie: p. Zuzanna Buhcholz, wstęp wolny

***

Pamięć miejsca

dyskusja dla dorosłych i młodzieży

Kamienica Szołayskich, godz. 18.00

prowadzenie: pp. Roma Sendyka, Łukasz Gaweł, wstęp wolny

20 września

Oprowadzenie dla dorosłych i młodzieży po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Kamienica Szołayskich, godz. 16.30

prowadzenie: p. Joanna Świtała, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.