Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdynia: Święto Karlskrony

Święto Karlskrony

Rada Miasta Gdyni

7 grudnia 2011 roku obchodzone będzie Święto Karlskrony, miasta siostrzanego Gdyni już od całkiem dawna, bo od 9 listopada 1990 r.

W programie wydarzenia, o godz. 14:00 zaplanowano uroczyste otwarcie u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej „Ronda Karlskrona”, nazwane tak uchwałą Rady Miasta Gdyni.

Natomiast o godz. 17:00 w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Karlskrona – miasto siostrzane Gdyni”. Wernisażowi towarzyszyć będzie prelekcja poświęcona Karlskronie i południowej Szwecji, którą poprowadzi p. Maciej Zborowski, przedstawiciel działu przewodnickiego Stena Line. Dodatkową atrakcją będzie zapewne konkurs, w którym nagrodą jest dwuosobowy rejs do Karlskrony ufundowany przez Stena Line.

Przewidziano również występ młodzieży z koła szwedzkiego z II LO w Gdyni, która wykona szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji. Dzień Św. Łucji z Syrakuz – Święto Światła przypada na 13 grudnia. W Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą pierwszą połowę grudnia.

Wystawę będzie można oglądać do połowy stycznia. W obydwu wydarzeniach uczestniczyć będzie delegacja oficjalna z Karlskrony, na czele z Prezydent Miasta – p. Kamilą Brunsberg.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.