Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Święto pałacu Krzysztofory

Święto pałacu Krzysztofory

Muzeum Krakowa

Święto pałacu Krzysztofory

23–24 lipca 2022 roku

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza. W XVII stuleciu pałac Krzysztofory stał się jedną z najokazalszych i najważniejszych miejskich rezydencji. Znajdująca się na piano nobile, a zatem na najbardziej reprezentacyjnym piętrze pałacu, sala Baltazara Fontany zaczęła pełnić funkcję miejskiego salonu. Wnętrze to, będące perłą sztuki barokowej ze względu na stiukowy plafon Upadek Faetona, gościło nie tylko elity miasta i znamienitych gości w osobach monarchów i możnych, ale także było świadkiem wystawnych uczt, balów i rautów.

Chcąc przypomnieć dawną funkcję Krzysztoforów jako miejsca spotkań towarzyskich i zabaw, zapraszamy na tegoroczne imieniny Krzysztofa. Jego motywem przewodnim będą historyczne bale i zabawy. Podczas wydarzenia nie zabraknie spacerów szlakiem miejsc, w których się bawiono, i spotkań z gośćmi, którzy przybliżą nam kulturę dawnych rautów i przyjęć. Uroczyste świętowanie zakończymy w iście szampańskim nastroju, zapraszając Państwa do udziału w balu kostiumowym w sali balowej Baltazara Fontany.

***

Wydarzenia zapowiadające:

16 lipca, godz. 11.00 – Życie towarzyskie Krakowa w XIX w.

Gdzie bawili się krakowianie w XIX w.? Gdzie tańczono, a gdzie artyści Młodej Polski spotykali się, by rozmawiać o Arturze Schopenhauerze i okazywać lekceważenie normom społecznym? Podczas spotkania pani Agnieszka Lisak opowie o tym, gdzie Stanisław Przybyszewski i Jan Kasprowicz wymieniali się kamizelkami i co działo się w cukierni Jana Michalika. Będzie też o Sukiennicach, które były nie tylko miejscem sprzedaży towarów luksusowych, ale pełniły także w XIX w. funkcję sali balowej. O tym wszystkim dowiedzą się Państwo w trakcie spaceru po naszym mieście. Odważnych zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60.

***

Program święta

23 lipca

godz. 11.00 – Krzysztoforskie zakamarki – oprowadzanie po pałacu Krzysztofory

W trakcie zwiedzania zobaczymy nie tylko wystawę stałą Kraków od początku, bez końca, lecz także poznamy bogatą historię pałacu i osób z nim związanych. Zajrzymy w różne zakamarki i pałacowe wnętrza, które na co dzień są niedostępne. Zwiedzimy m.in. sale konferencyjne, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Rynek Główny, a także bibliotekę i czytelnię, przedproża oraz salę edukacyjną. Zapraszamy do odkrywania z nami krzysztoforskich zakamarków, w których ukryte są dzieje Krakowa.

Prowadzenie: pan dr Walery Bubień. Wstęp z biletem na wystawę stałą. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

godz. 15.00 – Krzysztoforskie zakamarki – oprowadzanie po pałacu Krzysztofory w języku ukraińskim

Wstęp z biletem na wystawę stałą. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Dla rodzin z dziećmi:

godz. 18.00 – Krzysztoforska wieczorynka

Zapraszamy na przedstawienie dla dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. W ciepły lipcowy wieczór przeniesiemy się w świat krakowskich legend, w którym spotkamy m.in. Pana Twardowskiego, Smoka Wawelskiego, dzielnego szewca Skubę, Lajkonika, a także innych bohaterów. Przedstawienie odbędzie się w sali Miedzianej, skąd będziemy mogli spoglądać na kładący się do snu Kraków.

Prowadzenie: Teatr Otwarty TO. Wstęp: 15 zł (jeden opiekun – wstęp wolny). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Dla dorosłych:

godz. 20.00 – Krakowskie hulanki i swawole, czyli nocne zwiedzanie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”

W trakcie nocnego zwiedzania wystawy stałej ruszymy śladem miejsc, w których nie stroniono od hulanek i swawoli. Zobaczymy, jakie towarzystwo zbierało się w Piwnicy Świdnickiej czy w… smoczej jamie. Zajrzymy do wnętrza krakowskich karczm, piwnic i szynków. Poznamy także historię nieopróżnionej (sic!) butelki z 1931 r. z lokalu Antoniego Hawełki. Usłyszymy także fragmenty tekstów rodem z Zielonego Balonika oraz kabaretu Siedem Kotów.

Prowadzenie: pani Justyna Kasińska, Teatr Otwarty TO. Wstęp z biletem na wystawę stałą. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

24 lipca

godz. 10.00–17.00 – Zagraj w Krzysztoforach!

Nieodłącznym elementem dawnych zabaw były gry. Były one nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale także metodą kształtowania zręczności oraz umiejętności strategicznego myślenia. Czasami stawały się także źródłem nielegalnego zarobku, a niektórzy gracze wpadali w szpony hazardu. My jednak zachęcamy do spędzenia miłego czasu na krzysztoforskim dziedzińcu i wzięcia udziału w rozgrywkach szachowych, planszowych oraz grach strategicznych. Uczestnicy do swojej dyspozycji będą mieli m.in. gry takie jak Splendor, tryktrak, warcaby czy Mölkky.

Wstęp wolny.

godz. 11.00 – Zapraszamy do kadryla! – warsztaty tańca balowego

Kotylion, kadryl, kontredans, a może dostojny walc? Jakie tańce gościły w większości salonów XVIII- i XIX-wiecznej Europy? Zapraszamy do udziału w warsztatach tanecznych, które poprowadzi Szkoła Tańca Jane Austen. Nauczymy się tańców, które będziemy mogli zaprezentować na parkiecie podczas wieczornego balu. Warsztaty trwają 120 minut.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

godz. 12.00 – Kraków się bawi – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”

W trakcie zwiedzania wystawy stałej przyjrzymy się zwyczajom towarzyskim krakowian. Zobaczymy, gdzie i jak się dawniej bawiono. Razem z gośćmi Jamy Michalika będziemy podziwiać kukiełki, które przed latami występowały w najbardziej znanym krakowskim kabarecie, czyli w Zielonym Baloniku. Zawitamy także do sali Baltazara Fontany, gdzie organizowano wystawne uczty i bale.

Prowadzenie: pan Kamil Stasiak. Wstęp z biletem na wystawę stałą. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

godz. 15.00 – Kraków się bawi – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w języku ukraińskim

Wstęp z biletem na wystawę stałą. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

godz. 15.00 – Tańce, bale i skandale w Krakowie w XIX wieku

Jak kształtowały się relacje damsko-męskie w czasach belle époque? Czy istniał jakiś mechanizm wchodzenia na salony? Jak wyglądały dawne zasady savoir vivre’u, co wypadało, a czego nie można było robić podczas balu? W świat krakowskiej socjety wprowadzi nas pani Agnieszka Lisak, autorka książki Życie towarzyskie w XIX wieku. Odważnych zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki.

Wstęp wolny.

godz. 17.00 – Podano do stołu

Nieodłącznym elementem dobrej zabawy jest m.in. odpowiednio zastawiony stół. Wystawne uczty towarzyszyły nie tylko wizytom monarszym w Krzysztoforach, lecz były także nieodłącznym elementem życia dawnych bogatych mieszczan krakowskich. Jakie potrawy gościły na stołach i jaka etykieta wiązała się ze sztuką kulinarną? O tym wszystkim opowiedzą najbardziej znani krakauerolodzy: panowie Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, autorzy wielu publikacji dotyczących Krakowa, w tym najnowszej, wydanej w 2022 r., książki pt. Smoczy apetyt. Opowieść o krakowskiej kuchni. Na koniec spotkania, zgodnie z tradycją, zaprosimy uczestników na słodki imieninowy poczęstunek.

Prowadzenie: pan Witold Turdza. Wstęp wolny.

godz. 19.00–21.00 – Kotyliona czas zacząć! – bal w strojach historycznych

Zapraszamy do wspólnej zabawy w wyjątkowych wnętrzach najpiękniejszej sali pałacu – sali Baltazara Fontany. Podobnie jak kiedyś goście Krzysztoforów, tak i my spędzimy miło czas przy dźwiękach kontredansa i walca. Nasze spotkanie uświetni pokaz XIX-wiecznych strojów wraz z prelekcją na temat kreacji z czasów Księstwa Warszawskiego. Na koniec oddamy się tańcom, które znane były w czasach belle époque. Zapraszamy do przybycia w strojach z epoki, mając nadzieję, że w Krzysztoforach odżyje klimat tych niezwykłych czasów, a my staniemy się ich częścią.

Prowadzenie: Szkoła Tańca Jane Austen. Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Informacje ogólne:

— wstęp wolny dla Krzysztofów (po okazaniu dowodu osobistego)

— tradycyjny słodki poczęstunek na koniec

***

Szlakiem X Muzy w filmowym mieście

16 lipca, godz. 11.00

pałac Krzysztofory

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi. Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Kraków to miasto szczególne w historii polskiego kina. W 1896 roku to właśnie tutaj, w Teatrze Miejskim, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz „kinematografu”. Z racji niezwykłej popularności, szybko powstało w naszym mieście pierwsze stałe kino, które zaczerpnęło swoja nazwę od… cyrku. Kinoteatry stanowiły wówczas fascynujące przestrzenie jarmarcznych rozrywek, lecz także świątynie sztuki, okna na świat, trybuny polityczne, adresy spotkań towarzyskich, miejsca kreujące mody i idoli. W trakcie spotkania z cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” poznamy historię krakowskiego kina, odkryjemy ważne filmowe miejsce na mapie miasta oraz doświadczymy niemal rytualnych aktywności związanych z pokazami „ruchomych obrazów”. Nie zabraknie również elementów rozrywkowych, bo one przecież dla wielu kinomanów stanowią istotę tej dziedziny sztuki.

Prowadzenie: pan Michał Grabowski, asysta: pani Elżbieta Lang.

Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Nie tylko krokodyl – z dziejów plażowania nad krakowską Wisłą

16 lipca, godz. 15.00

pałac Krzysztofory

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie Wisła. Re-kreacja.

Promienne słońce, piaszczysta plaża, orzeźwiający chłód wody – to dla wielu osób synonim letniego wypoczynku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie atrakcje oferowała również krakowska Wisła, a krakowianie skwapliwie z nich korzystali. Jak i kiedy się to zaczęło? Gdzie najchętniej plażowano? Jak zmieniała się moda plażowa? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu bogato ilustrowanego fotografiami ze zbiorów Muzeum Krakowa.

Prowadzenie: pani Anna Kwiatek. Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.